wtorek, 31 lipca 2012

Zagadnienie -Winniczek a afrykański Aspersa do hodowania w Polsce

Dostałam e-maila, który cytuję poniżej i postaram się na tyle ile wiem w tym temacie odpowiedzieć. Nie zajmujemy się winniczkiem więc nie mam wiele wiadomości, ale może choć trochę naprowadzę Pana na zwrócenie uwagi w pewnych kwestiach:
 "Mam zamiar hodować winniczki. Pierwszy rok chciałbym poświęcić na naukę, obserwacje i rozmnażanie niewielkiej ilości dorosłych ślimaków. W miarę zdobywania wiedzy i doświadczenia chcę rozwinąć hodowlę. Wiem że H.Pomatia jest trudny ze względu na późne osiąganie dojrzałości. Jednej rzeczy nie rozumiem. Jeżeli winniczki są chronione, co stoi na przeszkodzie aby hodować je i sprzedawać przez cały sezon? Czy taką hodowlę trzeba gdzieś wcześniej rejestrować? ..."
 Odp.:
Tak, jak najbardziej, trzeba mieć wydaną zgodę, mieć zgłoszoną taką hodowlę gdzie trzeba i konkretnie ustalone standardy, zadeklarowaną ilość hodowlaną ze względu że to gatunek chroniony. Odbiory sanitarne i weterynaryjne są niezbędne, jak w każdej hodowli, także przy hodowli innego gatunku ślimaka.
Winniczek podlega ochronie ministra środowiska i jego zbiór jest co roku ograniczany przez specjalne rozporządzenie ministra. Jeżeli chodzi o grunt, to musi spełniać szczególne warunki, nie może to być ziemia rolna, nie może to być ziemia dotychczas używana jako gospodarstwo, obojętnie jaka.
     Poza tym nikt nie hoduje winniczka w Naszym kraju z tego co mi wiadomo, jak do tej pory. Pomimo chętnych kontrahentów za granicą Polski i lepszej ceny za kilogram to jest to hodowla bardzo pracochłonna i kosztowna. Nie wyhodujemy winniczka przez rok i sprzedamy jak Asperse Maximę lub Muller, dlatego że Winniczek osiąga odpowiednie rozmiary i zdolność płciową do rozrodu w wieku 2-3 lat (w naturze),
więc jest porównanie:
Hodowanie jednego stadka Winniczka - 3 lata
Hodowanie afrykana Aspersa Maxima lub Muller - sezon ( 3-5 mies.)
Może spróbować, ale proponuję dowiedzieć się dokładnie w kwestii oboszczeń i wymogów względem tego rodzaju hodowli, żeby potem nie było za późno, jak włożymy swoje pieniądze, rozpoczniemy i okaże się że trzeba zamknąć, bo nie dopilnowaliśmy czegoś względem biurokracji i wszelkich pozwoleń.
W Polsce skup:
Ślimak Helix Pomatia - Winniczek (określone ilości) do 1,50 zł/kg
Ślimak Aspersa Maxima lub Muller do 10 zł/kg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz