czwartek, 3 września 2015

Zbiór reproduktorów

Witam serdecznie
Nadszedł długo oczekiwany czas zbiorów ślimaków. My, w pierwszej kolejności, zebraliśmy reproduktory Helix Aspersa Muller. Wybraliśmy najdorodniejsze, wywinięte okazy, które już na polu zaczęły kopulować.



Takie połączone parki stanowią najlepszy materiał zarodowy, ponieważ w przyszłym sezonie, jako pierwsze złożą jaja. Po wybudzeniu, nie będziemy musieli długo czekać na pierwsze kokony, gdyż one będą hibernowane już zapłodnione.




Zawsze odkładamy dużo więcej reproduktorów, niż potrzebujemy, tak na wszelki wypadek. Lepiej się zabezpieczyć, ponieważ zawsze jakaś część ślimaków nie przeżywa hibernacji.



A za około tydzień rozpoczniemy całościowe zbiory ślimaków.


4 komentarze:

  1. A jaką powierzchnią chłodni trzeba dysponować, żeby przechować ślimaki do reprodukcji?
    Ile metrów na ile ton tuczu? Ile ślimaków -/+ znajduje się w jednym worku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ślimaki do reprodukcji zmieszczą się na bardzo małej powierzchni - w przypadku reproduktorów na jedną tonę tuczu, będzie to kilka worków/skrzynek. Ale znacznie większa powierzchnia jest potrzebna na przechowywanie samego tuczu. U nas, przykładowo, tona tuczu składowana jest na dwóch paletach o wymiarach 80cm x 120cm.

    OdpowiedzUsuń
  3. to jak najlepiej mieć dwie chłodnie jedną małą, a drugą dużą? Bo przy tuczu 10 ton z moich wyliczeń na zbiór potrzeba 20mkw, a dla reproduktorów nie całe 2mkw. Szkoda póżniej przez zime te 20 metrów chłodzić/ogrzewać dla jednej palety reproduktorów. Jak to jest u Państwa?

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno dwie chłodnie, mała i duża, są najwygodniejszym rozwiązaniem. Ale można też zrobić jedną dużą z podziałem na dwie części i kiedy przechowujemy już tylko reproduktora, zamykamy jedną jej część, aby schładzać mniejszą powierzchnię. Przy takim rozwiązaniu nie musimy kupować dwóch agregatów.

    OdpowiedzUsuń