piątek, 3 sierpnia 2012

Porównanie paśników- sezon 2012

 W tym sezonie zrobiliśmy dwa rodzaje paśników.
Dorobiliśmy parę nowych paśników z drewna do tych z tamtego roku oraz część została wykonana z paneli pcv.
Jak widać na zdjęciach obok, choć może na pierwszy rzut oka nie ma drastycznej różnic, ale jednak ślimak maxima woli zdecydowanie drewno, gdy są młodsze ( lipiec). Więcej ich przesiaduje na paśnikach i pod paśnikami drewnianymi.
Paśniki drewniane wychodzą dość drogo, ale alternatywą są te z tworzywa.Dla hodowcy ekonomiczniejsze i wygodniejsze są z paneli pcv.Dla ślimaka drewniane.
Teraz nasuwa się pytanie co lepsze??
Wygoda Nasza czy zadowolenie ślimaka.
To kwestia sporna do indywidualnego wyboru.

3 komentarze:

  1. Mam pytanie o opinie na temat pasnikow metoda z Grecji i Cypru (Touchstone)

    https://www.youtube.com/watch?v=ydU9S2i74JY

    Czy cos takiego zdalo by egzamin w Polsce zamiast parku? Jakas modyfikacja? Na pewno nie chcialbym dopuscic do tak duzego zageszczenia. Bylbym bardzo wdzieczny za opinie doswiadczonych hodowcow poniewaz taka metode rozwazam dla swojej farmy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś przyglądaliśmy się tej metodzie i choć na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawa, głównie ze względu na możliwość prowadzenia hodowli całorocznej, to jednak wydaje nam się, że ma za dużo wad. Przede wszystkim będzie kosztowna - po pierwsze, koszt postawienia kilku/kilkunastu szklarni obejmujących łącznie hektar powierzchni, po drugie utrzymanie jesienią i zimą odpowiednich warunków w tych szklarniach, są to ogromne koszty na ogrzewanie i doświetlenie. Jeśli natomiast nie dogrzejemy szklarni w chłodniejszych okresach, to ślimaki wejdą w stan hibernacji i nie uda nam się hodowla całoroczna. Poza tym, balibyśmy się nadmiernego zanieczyszczenia, nie tylko odchodami, resztkami paszy, ale również, trupkami, które trudno będzie znaleźć w zielonce.
    Sama metoda ciekawa i pewnie wykonalna, ale w cieplejszych regionach i z założeniem swego rodzaju zmianowości szklarni, tj. wykluczania na krótkie okresy szklarni z produkcji w celu przeprowadzenia dezynfekcji i rekultywacji podłoża.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moze nie najlepiej to widac na filmiku ale to sa pomieszczenia pokryte wylacznie siatka (nie szklarnie), ktora przepuszcza sporo powietrza. Nie rozwazalbym tez hodowli w tym systemie w Polsce poza miesiacami cieplymi, chcialem ten system zaadaptowac jako rodzaj parku, ktory latwiej bylo by kontrolowac pod wzgledem wilgotnosci,szkodnikow i lepszego zagospodarowania przestrzeni. Wymiary podawane przez Touchstone to
      10mx30m na 13ton tuczu ale mnie sie wydaje ze to zbyt gesto ze wzgledu na higiene. Moze 10t by sie zmiescilo liczac powierzchnie pionowe siatek.

      Calkowicie sie zgadzam ze koszt instalacji bylby spory jednak gdyby to mialo ulatwiac zbiory i funkcjonowac poprawnie to zastanowilbym sie. Dziekuje za opinie

      Usuń