sobota, 9 czerwca 2012

Pytanie-suszenie i hibernacja ślimaka

Przytaczam pytanie od mojej stałej czytelniczki bloga:
"...hibernuje  około 1500 szt reproduktorów i nie mogę ich schować do chłodzenia, bo co trochę zdychają w workach i (śmierdzi ) i trzeba na nowo przebierać.
Po jakim czasie od wysuszenia należy je schłodzić? i jakie sposoby chłodzenia zastosować (bez zbędnych inwestycji)?
Odp.: Odpowiadam, bo wiem że to dla Pani ważne, ale po krótce. Miałam tym zagadnieniem zająć się w późniejszym okresie. Teraz wszyscy są zajęci chowem w zagrodach i nie w głowie Nam jeszcze hibernacja.
Podstawą dobrego hibernowania reproduktora jest dobre przygotowanie wcześniejsze ślimaka, a mianowicie suszenie i zamkniecie.
Suszenie odbywa się około 5-7 dni, najlepiej w płytkich skrzyniach, dostosowanych stołach reprodukcyjnych, bez pakowania, puszczone luzem. Suszymy przez podniesienie temperatury i wyeliminowanie wilgotności lub jak ktoś posiada przy pomocy wentylatorów (letnim strumieniem powietrza).
W tym czasie nie karmimy, brak dostępu do wody. Ślimak zamknie się w muszli zaklejając wejście twardą błonką, przepuszczającą powietrze.
Po wstępnym suszeniu, gdy pozamykały się w skorupkach, pakujemy luźno w worki i dosuszamy strumieniem z wentylatora i przenosimy do chłodni. Optymalna temperatura w chłodni to 4 stopnie.
Jeżeli dobrze nie pozamykają się to będą wychodziły, więc nie będą hibernować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz