środa, 12 września 2012

Pytanie: Dobry reproduktor, jak wygląda?

 Pytania od Pani:
"Mam pytanie odnośnie zbioru reproduktora... Jak je dobrze wybrać i skąd wiedzieć,  że ślimak którego odkładamy jako reproduktora będzie faktycznie dobrym reproduktorem? Czy się różni się czymś od tuczu? Czy Państwo podajecie im jakieś "ulepszacze"?"
Odp.:
  Nie wiem co ma Pani na myśli pisząc ulepszacze.Tylko karma jest podawana, specjalnie przygotowana dla ślimaka jadalnego według parametrów receptur wszystkim znanych i dostępnych.Tu nie ma żadnej tajemnicy.Prócz paszy nie dokarmiamy żadnymi "odżywkami" czy "suplementami". Może to raczej zaszkodzić mięczakom jak pomóc.Dojadają tylko Perko, które jest dostępne w parku hodowlanym (posiane wczesną wiosną). Co do reproduktora to jest już parę postów na ten temat i podane parametry, których trzeba się trzymać zbierając pierwszy raz.Potem to już kwestia wprawy, na oko widać co jest co.
Po krótce: 
Pierwszy zbiór następuje po 16 tygodniach.Wybiera się osobniki dorodne z możliwością zachowania ich do odremontowania stada zarodowego.Wybór reproduktorów przeprowadza się z jednorodnej populacji wiekowej w danym okresie po zauważeniu objawów zakończenia wzrostu (oblamowanie, wywinięty kołnierz) i aktywności kopulacyjnej ślimaków, a także oznak znoszenia jaj w parku.
  W wieku około 20 tygodni ślimak jadalny waży:
        8-12 gram dla Helix aspersa Muller
        18-25 gram dla Helix aspersa Maxiam 
nadają się do zbioru.

2 komentarze:

 1. Czy wybrany ślimak (reproduktor) po 16 tygodniach to taki sam jak przy zbiorach końcowych (tucz)?
  Skoro reproduktor musi mieć wywinięty kołnierz, itp., a ślimaki na handel też muszą spełniać te same wymagania,
  to nie lepiej jest wybrać reproduktory po końcowych zbiorach?
  CZY SĄ ZBIERANE WCZEŚNIEJ PO TO, ABY ZAPOBIEC ROZMNAŻANIU SIĘ W PARKU?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak dokładnie.Reproduktor to taki ślimak który posłuży do rozrodu, a tucz to ślimak dotuczony, duży sprzedawany na potrzeby gastronomiczne.

  OdpowiedzUsuń