niedziela, 27 stycznia 2013

Ile kupić reproduktora na tonę tuczu?

Dla zainteresowanych hodowlą, którzy jeszcze nie dali rady ogarnąć przeliczeń dotyczących ślimaka, ile wychodzi z tego itd.
Aby obliczyć ile potrzebujemy zakupić reproduktora na dany sezon hodowlany, musimy mieć ustalone wstępnie, ile jesteśmy w stanie pomieścić na polu tuczącego się ślimaka, aby nie doszło do przegęszczenia - to podstawa. Jeżeli nie mamy ograniczeń powierzchniowych, to następnym krokiem jest zadeklarowanie jaki będzie nasz jesienny zbiór, tak by nie było problemu potem ze skupem.
Jeżeli to też ustaliliśmy, to pozostaje końcowa kalkulacja i tak np.:
Obliczenia dla ślimaka jadalnego odmiany Maxima:
Bezpiecznie będzie założyć, że średnia waga dorosłego osobnika to 20g. Czyli na tonę tuczu musi wejść 50 tys. ślimaków. Następnie trzeba przyjąć straty na poziomie 25 %, co oznacza, że potrzeba nam 62,5 tys. małych ślimaczków (tzw. podrostków). Następnie zakładając, że Maxima składa średnio 120 jaj w kokonie, potrzebujemy 520 kokonów.
W ten sposób doszliśmy do najważniejszego pytania - Z ilu reproduktorów otrzymamy 520 kokonów?
Teoretycznie każdy ślimak powinien złożyć jaja, ale w praktyce tak nie jest, bynajmniej nie tak szybko, jakbyśmy chcieli. Mamy najwyżej 3 miesiące reprodukcji, a w tym czasie złoży jaja tylko połowa ślimaków. Oznacza to, że potrzebujemy ok 1.100 sztuk reproduktora. Uwzględniając jeszcze pewne ewentualne straty na etapie wybudzania czy mniejsze możliwości kopulacyjne w późniejszym okresie reprodukcji, kiedy nasze stadko maleje, bezpiecznie należy zapewnić sobie 1.200 sztuk reproduktora na przyszłą tonę tuczu.

Prowadząc podobną analizę i obliczenia dla ślimaka odmiany Muller, potrzebować będziemy 1.500 sztuk reproduktora na przyszłą tonę tuczu. 
    
Podane założenia sprawdzają się w naszym przypadku. Proszę jednak pamiętać, że nie możemy się trzymać ich kurczowo, nie dajemy również gwarancji, że sprawdzą się one u Państwa. Na sukces składają się różne czynniki, często niestety niezależne od nas, np. długość zimy czy ilość ciepłych i słonecznych dni w lecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz