czwartek, 10 stycznia 2013

Pytanie: Koszt produkcji 1 kg ślimaka?

Oto pytanie od Pana od lat zajmującego się różnego typu hodowlą i zastanawiającego nad podjęciem tematu ślimaka jadalnego:
"...od 15 lat hoduje różne zwierzęta (akwarystyka, terrarystka, gryzonie, papugi), o tyle nie bardzo jestem wstanie skalkulować koszty wyprodukowania 1kg ślimaka?"
Odp.: 
Powiem tak, nie wiem jak u Innych, może po tym poście hodowcy po pierwszym sezonie 2012 dodadzą jakieś komentarze w tym temacie dzieląc się swoimi kosztami, mile widziane.
Na Fermie Mokry Dwór koszt wyprodukowania kilograma ślimaka jadalnego Maxima do skupu wyniósł średnio ok. 6-6,5 zł.To jest taka dolna granica czyli kwota na granicy opłacalności za jaka można oddać do skupu w razie problemu ze zbytem lub innych zdarzeń losowych.
Oczywiście dodam, że kwota ta dotyczy ślimaka Maxima o odpowiednich parametrach gotowego do zbioru a potem sprzedaży towarowej.Brana jest też pod uwagę w rozliczeniu jakaś średnia cena zakupu paszy dla ślimaka, im taniej kupiona pasza tym koszt produkcji kilograma ślimaka automatycznie spada w dół.
W tej kwocie też rozliczona są też inne elementy potrzebne do wyprodukowania ślimaka Maxima (obsługa parku hodowlanego, ogrzewanie pomieszczenia reprodukcyjnego, prąd, woda itd.)
U każdego ten koszt może być różny w zależności czym karmi, czym ogrzewa lokum, czy robi przy tym sam czy ma pracowników.
Na koniec dodam, że Nasz koszt 6-6,5 zł. to naprawdę minimum, beż zatrudniania ludzi, beż nowoczesnego zmechanizowania i automatyki, średnia cena karmy ale dobra. 
Pora karmienia -paśniki, na polu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz