czwartek, 2 maja 2013

Materiały do budowy ULA dla ślimaka

Ponieważ jest spore zainteresowanie budową Ula dla reproduktora, można też zastosować do odchowu po małej modernizacji, wklejam więc ponownie informacje dotyczące tej kwestii.Może spuznialskim przydadzą się te informacje lub innym zastanawiającym się nad rozpoczęciem hodowli ślimaka jadalnego w przyszłym sezonie.To dobry moment by na spokojnie zająć się majsterkowaniem.
Podstawowe wiadomości do zakupu elementów potrzebnych na zbudowanie ULA parterowego

 
Parametry ula
Góra zwieńczona listwami z siatką, podnoszona do góry na zawiasach (może być pastuch lub maść jako zabezpieczenia anty-ucieczkowe).
Materiał: drzewo, siatka, folia najlepiej czarna.
Folia (przedziałki-ekrany) mocowane od góry np. do listew wzdłuż. Pasy mogą być wyciągane jak w ulu dla pszczół, boki i dół luźny. Odległość między pasami 15-20 cm. Pasy folii znacznie zwiększają powierzchnię dla ślimaka.
Na górnej części folii (na listwach) ustawia się wzdłuż długości paśniki np. deski, rynny, panele itp., poidełka w postaci folii dachowej z plastiku lub rurek PCV, a także kubki z ziemią do znoszenia jaj.
Długość ula dowolna.
Wysokość 40-50 cm jednego piętra
Siatka plastikowa, ocynkowana, powlekana o grubości oczek około 1-2 cm (tak, aby dorosły ślimak nie wypadł; polecane oczka 1,2 cm). Za duże oczka powoduję wpadanie ślimaka i jego śmierć. Przy zbyt małych oczkach odchody są trudne do zmywania, pozostają na siatce. Siatki mogą być większe, piętrowe, łączone w poziomie lub dopasowane do pomieszczenia.
Ważne, aby systematycznie wybierać zdechłe ślimaki. Ul nie może być więc za głęboki, w granicach 40 cm.
Gdy dodamy drugie piętro przestrzeń pomiędzy pierwszym, a drugim ulem powinna wynosić min. 40-50 cm, nie wyżej, ponieważ trudna będzie obsługa po wejściu na drabinę (możemy zawadzać o sufit).
Pod ulami można rozłożyć folie itp. na spadające odchody, którą systematycznie wymieniamy (lub zmywamy z podłogi wodą w kierunku ścieku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz