poniedziałek, 11 marca 2013

Mikotoksyny w zbożu

Powoli rozpoczyna się nowy sezon hodowlany, więc trzeba zainteresować się karmą dla ślimaka Maxima lub Muller.Ponieważ pasza dla mięczaków składa się z różnego rodzaju zbóż, warto zainteresować się skąd pochodzą składniki do wytwarzania karmy i czy jest to pewne zródło.W szczególności, jeśli chcecie robić ją sami, nie mając wszystkich składników ze swego poletka.Niesprawdzona pasza może prowadzić do zatrucia naszych reproduktorów oraz osesków.
Mikotoksyny to toksyczne substancje chemiczne wytwarzane przez pewne gatunki grzybów strzępkowych rozwijających się zwłaszcza w zbożach.
Nie wszystkie pleśnie są toksyczne, dlatego nie zawsze zapleśniałe zboże posiada mikotoksyny.Działa to również w drugą stronę, brak pleśni nie oznacza, że zboże jest wolne od mikotoksyn.Zboża ulec zakażeniu w każdym momencie.
Oprócz wilgoci, również temperatura podczas składowania zboża ma wpływ na wzrost grzybów pleśniowych, ich aktywność.Nie bez znaczenia jest przesypywanie zboża od czasu do czasu, aby uniknąć punktowych zawilgoceń.
MIKOTOKSYNY W ZBOŻACH:
Owies           DON
Pszenica        DON, ZEA
Jęczmień        DON, ZEA
Żyto              DON
Kukurydza     DON, ZEA, OTA, Fumonizyny
Charakterystykę mikotoksyn i ich działanie podam w następnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz