czwartek, 30 czerwca 2016

Ile paszy zjadają ślimaki Helix Aspersa Muller na Fermie "Mokry Dwór" i jak rosną

Witam

Mamy koniec czerwca, czyli czas kiedy na dobre rozpoczynamy tuczenie ślimaków. Do tej pory maluchy były ledwo zauważalne, często pochowane pod listkami perko i paśnikami sprawiały wrażenie jakby poginęły czy uciekły z parku hodowlanego. Zapewne sytuacja ta martwiła wielu nowych hodowców, którzy upatrywali w niej klęskę hodowlaną. Na całe szczęście, nie było powodów do obaw, gdyż tak jest zawsze, małe ślimaki potrzebują kilku tygodni, aby podrosnąć i nauczyć się pobierać paszę z paśników. Teraz, z każdym dniem ślimaki są coraz większe, coraz bardziej aktywne i, co najważniejsze, masowo widoczne.
       

    
Przed nami czas ciągłego wzrostu pobierania pokarmu. Rozpoczęliśmy już karmienie ślimaków paszą przeznaczoną do tuczu zasadniczego, czyli paszą, która zapewni ślimakom szybki i równomierny wzrost oraz wykształcenie twardej skorupy. Do końca tuczu bardzo istotne będzie ciągłe kontrolowanie ilości sypanej paszy. Dotychczas małym ślimaczkom nie potrzeba było tak dużo paszy, gdyż ich głównym menu było perko, co zresztą widać na zdjęciu obok. Teraz ważne, abyśmy sypali tyle paszy, ile potrzeba. A co to oznacza? Otóż, sypiemy paszy tak dużo, aby na drugi dzień odrobina pozostała na paśnikach. Tylko wówczas mamy pewność, że wszystkie ślimaki miały szansę się najeść. Jeśli podamy za mało paszy, doprowadzimy do zaniku perka wskutek ciągłego podjadania przez wygłodniałe ślimaki. Brak roślinności w parku hodowlanym nie jest pożądany, gdyż to głównie roślinność chroni ślimaki przed słońcem i wiatrem. Ponadto, zależy nam, aby nasze gromada zdążyła do końca lata dorosnąć i utwardzić skorupę, więc nie żałujmy paszy i nie cieszmy się, że już po dwóch godzinach od podania paszy paśniki są puste, tylko sypmy paszy w takich ilościach, aby starczyło dla wszystkich.


Podam w kilogramach ilość paszy, jaką zjadają nasi podopieczni, może to ułatwi porównania.
Na naszej Fermie wypuszczonych zostało w tym roku osesków w ilości potrzebnej do wyhodowania 20 ton tuczu i na chwilę obecną taka ilość małych ślimaków pożera 300 kg paszy. 


W naszym regionie aura sprzyja żerowaniu, jest ciepło i wilgotno, co również przekłada się na większą aktywność ślimaków i wyższe spożycie paszy, więc z pewnością w kolejnych dniach ilość paszy zostanie zwiększona do 400 kg dziennie.


12 komentarzy:

  1. Witam, ostatnio dużo czytam o hodowli ślimaków,
    nie ukrywam ze zamierzam sam spróbować gdy osiągnę już pewien pułap wiedzy, mam techniczne pytanie... 400kg paszy dziennie to ok 12t miesięcznie.... w takim razie ile potrzeba paszy w całym sezonie hodowlanym aby wyhodować te 20t ślimaka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na wyhodowanie 20 ton ślimaka zazwyczaj potrzeba tyle samo paszy, czyli 20 ton. Zazwyczaj, gdyż spożycie paszy zależy od kilku czynników, a jednym z nich jest ilość roślinności na polu. Jeśli zadbamy o utrzymanie bujnej roślinności przez cały okres tuczu, to zaoszczędzimy na paszy.

      Usuń
  2. Tak jak poprzednika interesuje mnie ile pasz w sezonu potrzebujecie? Ile kilo paszy na kilogram tuczu? Bo tez wydaje mi się ze to ogromne ilości paszy po przeczytaniu tego postu �� a moze jeszcze Pani doda cos o kosztach pozostałych żebyśmy mogli zorientować sie ile procent ze sprzedaży ślimaków trzeba odliczyć na koszty hodowli

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z odpowiedzią powyżej, bezpiecznie jest założyć spożycie paszy na poziomie 1 kg paszy na 1 kg wyhodowanego tuczu. Inne koszty hodowlane w okresie tuczu to koszt zabezpieczenia pola przed ucieczką ślimaków, koszt podlewania, a potem koszty zbiorów i przygotowania ślimaków do sprzedaży.

      Usuń
  3. A czy można dokarmiać czymś ślimaki żeby oszczędzić pasze np. jakimiś warzywami czy marchewka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że można dokarmiać. Ślimaki uwielbiają świeże warzywa, jak i owoce.

      Usuń
  4. Witam ile Państwa pasza ma białka i czy jest eksdrudowana?

    OdpowiedzUsuń
  5. Nasza pasza zawiera 14 % białka i jest ekstrudowana.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ślimaki mi na waszej paszy nie urosły, ale mam zamiar ze je skupcie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Karmimy tą samą paszą od wielu lat i nam zawsze dorastają. Oprócz paszy, jeszcze inne czynniki mają wpływ na wzrost ślimaka, na przykład, zagęszczenie, okres tuczu na polu, ilość paśników. Proszę również się ujawnić - kim jesteś? Jeśli masz problem z dorastaniem ślimaka, to proszę przesłać zdjęcia z pola, może uda się jeszcze zaradzić!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. uuuuuuuu podła konkurencja fałszywa fee!

      Usuń
    2. mam na myśli poprzednika wścipskiego

      Usuń