wtorek, 21 października 2014

Hodowla ślimaków - wnioski po sezonie 2014

Drodzy hodowcy,
Większość z Was jest w trakcie lub już po zbiorach i jak to zwykle bywa, nadchodzi czas przemyśleń, wątpliwości i szukania porad, aby udoskonalić hodowlę na przyszły rok.
W tym, jak i w kolejnych postach, postaramy się odpowiedzieć na pytania, z jakimi się do nas zgłaszacie.

 "Kupiłem 2000 sztuk reproduktorów i wyszło mi niecałe 500 kg. Cała hodowla odbywała się zgodnie z zaleceniami na powierzchni 3 arów"

Odpowiedź: Powierzchnia 3 arów wystarcza na wyhodowanie tony ślimaka. jednak to czy otrzymasz zakładaną ilość nie zależy od ilości zakupionych reproduktorów, tylko od ilości złożonych przez nich kokonów. Oznacza to, że zakładana ilość tuczu jest planem, a dopiero w trakcie reprodukcji, dokładnie licząc uzyskiwane kokony, możesz ocenić ile ton będziesz hodować. Dopiero w tym momencie ogradzasz odpowiedni areał, kiedy już wiesz ile kokonów, a tym samym ślimaków będziesz hodować. Prowadzenie statystyk w trakcie reprodukcji jest niezmiernie ważne. Nigdy nie patrzymy "na oko", a pojęcie "mam dużo jajek" jest bardzo względne. Należy dokładnie dopasować powierzchnię w tunelu i parku do ilości uzyskanych kokonów.
Skoro zebrałeś tylko pół tony, to pewnie w trakcie reprodukcji nie otrzymałeś odpowiedniej ilości kokonów. Teraz należałoby jeszcze sprawdzić ilość niedorostków. Jeśli jest znaczna, to pewnie wypuściłeś ślimaczki na zbyt dużą powierzchnię i dlatego nie dorosły - zamiast tuczyć się, traciły energię na spacery. 

2 komentarze:

  1. Myślę że te 500kg dorosłego ślimaka z 2 tys.reproduktorów to nie taki zły wynik(mam na myśli mullera)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak na pierwszy rok to bardzo dobry wynik, ale myślę, że jeśli odłożył sobie Pan swojego reproduktora, to z tej samej ilości w przyszłym roku będzie tona tuczu.

    OdpowiedzUsuń