wtorek, 21 października 2014

Wnioski po sezonie 2014 - Rozmieszczenie paśników w parku hodowlanym

"Jakie powinno być rozmieszczenie palet w parku hodowlanym"

Odpowiedź: Paśniki, w naszym przypadku o wymiarach 1,00m x 0,50m, układamy w taki sposób, aby zachować łatwy dostęp do każdego z nich. Czyli każdy pas złożony z dwóch rzędów paśników oddzielamy ścieżką (0,5m). Wkładając paśnik w roślinności pozostawiamy 0,3 m od ścieżek i 0,5 m do 1m między paśnikami. Oczywiście dookoła całego parku hodowlanego, wzdłuż ogrodzenia antyucieczkowego, pozostawiamy metrowy pas bez roślinności. Zabezpieczamy się w ten sposób przed masową ucieczką ślimaków. I co najważniejsze - nie żałujemy paśników - im więcej paśników wstawimy w parku z zachowaniem takich odstępów, tym lepiej.

Hodowla ślimaków - wnioski po sezonie 2014

Drodzy hodowcy,
Większość z Was jest w trakcie lub już po zbiorach i jak to zwykle bywa, nadchodzi czas przemyśleń, wątpliwości i szukania porad, aby udoskonalić hodowlę na przyszły rok.
W tym, jak i w kolejnych postach, postaramy się odpowiedzieć na pytania, z jakimi się do nas zgłaszacie.

 "Kupiłem 2000 sztuk reproduktorów i wyszło mi niecałe 500 kg. Cała hodowla odbywała się zgodnie z zaleceniami na powierzchni 3 arów"

Odpowiedź: Powierzchnia 3 arów wystarcza na wyhodowanie tony ślimaka. jednak to czy otrzymasz zakładaną ilość nie zależy od ilości zakupionych reproduktorów, tylko od ilości złożonych przez nich kokonów. Oznacza to, że zakładana ilość tuczu jest planem, a dopiero w trakcie reprodukcji, dokładnie licząc uzyskiwane kokony, możesz ocenić ile ton będziesz hodować. Dopiero w tym momencie ogradzasz odpowiedni areał, kiedy już wiesz ile kokonów, a tym samym ślimaków będziesz hodować. Prowadzenie statystyk w trakcie reprodukcji jest niezmiernie ważne. Nigdy nie patrzymy "na oko", a pojęcie "mam dużo jajek" jest bardzo względne. Należy dokładnie dopasować powierzchnię w tunelu i parku do ilości uzyskanych kokonów.
Skoro zebrałeś tylko pół tony, to pewnie w trakcie reprodukcji nie otrzymałeś odpowiedniej ilości kokonów. Teraz należałoby jeszcze sprawdzić ilość niedorostków. Jeśli jest znaczna, to pewnie wypuściłeś ślimaczki na zbyt dużą powierzchnię i dlatego nie dorosły - zamiast tuczyć się, traciły energię na spacery. 

środa, 1 października 2014

Zbiór i suszenie ślimaków w workach żyłkowych



Wszystkim, którzy nie uporali się jeszcze ze zbiorem ślimaków z pola polecamy worki żyłkowe. Deszczowa pogoda za oknem, a przy tym znaczna wilgotność i ciepło sprzyja aktywności naszych podopiecznych. W takich warunkach trudno jest utrzymać ślimaki w tradycyjnych workach raszlowych, gdyż przegryzają je w zaskakująco szybkim tempie. I tu, na ratunek przychodzą nam worki żyłkowe.  


Worki dostępne są na allegro, jak i w sklepach internetowych. Sprzedawana są w rolkach, dzięki czemu cena pozostaje zbliżona do worków raszlowych.

Uwaga: Przed zakupem zwróćcie uwagę na szerokość worków. Powinny mieć ponad 40 cm, najlepiej ok. 50cm. Zdarzyło nam się kupić bardzo wąskie, a to z kolei utrudnia wsypywanie ślimaków.