poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Pytanie:Ile reproduktor może hibernować?

"Myślałam o tym, że mogą zacząć się rozmnażać na polu, ale rozważałam inną opcję, żeby podczas przygotowywania ich do wybudzania przebrać je w chłodni, posegregować i takie, które już wyglądają jak reproduktory nie wybudzać, a zostawić sobie na przyszły rok do rozmnożenia. Zastanawiam się tylko, czy tak długi czas hibernacji im nie zaszkodzi?"
Odp.:
Można zaryzykować, ale teoretycznie za hibernowanego reproduktora przechowuje się do pół roku.Później istnieje ryzyko niewybudzenia się lub obumarcia w skorupie ślimaka.Może również zgnić.
Jeżeli jest go sporo to nie ryzykowałaby, a raczej wypuściła ( za raz po zimnej zośce) na pole, aby się szybko rozmnożyły i będzie nowe świeże stadko na jesień do zbioru jak się patrzy.

Pytanie o skup ślimaka

To pytanie otrzymałąm na e-maila:
"Czy pomógł by mi pan lub sam skupił moje ślimaki za rok?? Mowa o Helix Aspers Maxima.
Odp.:
My nie skupujemy ślimaków i nigdy nie skupowaliśmy od innych hodowców.
Jeżeli nie ma Pan umowy z jakąś większą hodowlą w Polsce lub zbytu za granicami kraju to będzie ciężko sprzedać zbiór.
W pierwszej kolejności skupowane są zbiory od osób zakontraktowanych, które przebyły płatny kurs w danej hodowli i zakupiły tam reproduktora.W późniejszym terminie od innych, którzy wyrazili chęć sprzedania.Może to jednak troche potrwać, więc niezbędna jest chłodnia lub miejsce do trzymania ślimaka.
Koncerny robią rozeznanie ile mają jeszcze wolnego miejsca, aby był pełen transport dla odbiorcy zagranicznego.Moze to nastąpić w grudniu albo nawet styczniu.
 

czwartek, 17 kwietnia 2014

Wybudzenie ślimaka

Specjalnie dla mojej nowej czytelniczki bloga podsyłam informacje odnośnie wybudzania reproduktora.
Można w ten sposób wybudzać każdego ślimaka, zakładając, że jest to minimum podrostek.

Wybudzenie następuje poprzez przełożenie ślimaków do uli, zwiększenie odpowiedniej temperatury – 20o, wilgotności – 85%, do 16 godzin dnia w pomieszczeniu do reprodukcji. Ślimak po wzbudzeniu będzie potrzebował uzupełnić straty wody (płytkie poidełka itp.), a także sporo zjeść.Można je lekko spryskać wodą ze zraszacza, wtedy szybciej się wybudzą.

Przez tydzień do dwóch tygodni po wybudzeniu przechodzą one aklimatyzację (kondycjonowanie) w naszej hodowli w pomieszczeniu, czyli przyzwyczajają się do naszego systemu obsługi, powietrza, wody, paszy itp. W tym okresie obsługa stada będzie polegała tylko na myciu ślimaków bez ich dotykania – jeżeli musimy przesunąć danego ślimaka robimy to za pomocą pędzla – przy podawaniu im paszy.


Optymalna temperatura dla aktywności ślimaka waha się w granicach 18-20oC.
W nocy nieco mniejsza, ale wyższa wilgotność 85%. Reproduktor 20-22oC. Wylęg – 20oC.


Faza cyklu
Temperatura powietrza
(w oC)
Wilgotność względna powietrza
Oświetlenie

budzenie
20 - 22
80-70%
umiarkowane

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Pytanie o długość cyklu rozrodu pod dachem

"mam pytanie do kiedy ciągnąć reprodukcje ślimaków aby zdążyły urosnąć te małe do końca sezonu jak to u was wygląda?"
Odp.:
Książkowo podają, że przez 6 tygodni od momentu wybudzenia jest najlepszy okres na rozmnażanie reproduktora, są najbardziej płodne, najwięcej składają jaja.
Moim zdaniem to kwestia paru czynników, kto czym dysponuje i na ile ma przewidziany zbiór, jak się niosą ślimaki, a najważniejsze kiedy je wybudzamy.To podyktowane jest późniejszym całym cyklem hodowlanym.
Jeżeli zaczniemy wcześniej tj.w lutym to na pewno dotuczą się i zbierzemy odpowiedniej wielkości, ale mamy wiecej pracy pod dachem nim wypuścimy podrostki na pole.Musimy uważać, żeby nie zdążyły się zacząć rozmnażać jeszcze na polu już nasze nowe reproduktory.
Jeżeli zaczniemy w marcu to ślimaczki nie będą za długo musiały siedzieć w kuwetach a co za tym idzie mniej naszej pracy i kosztów związanych z higieną pod dachem.Przy szybkim rozrodzie też zdążymy dotuczyć stadko i zebrać przed jesienią.
Im później wybudzamy tym później kończymy proces rozrodczy, a to wiąże się z ryzykiem jesiennych niedorostków.
Moim zdaniem najlepiej wybudzać w połowie marca, a zakończyć rozród pod dachem maximum do połowy maja.
Średni czas odchowu stadka to 3-4 mieś., wiec akurat do końca września mamy przewidziany zbiór z pola całego ślimaka danego sezonu i zdążymy przed pierwszymi przymrozkami.
A jak u Was to sprawa indywidualna.
Pozdrawiam