czwartek, 20 marca 2014

Reprodukcja pod dachem cz.3



Faza cyklu
Temperatura powietrza
(w oC)
Wilgotność względna powietrza
Oświetlenie




budzenie
20 - 22
80-70%
umiarkowane
rozród
20-23
dzień – wyższa
noc – niższa
80-70%
dzień – wyższa
noc – niższa
16-18h dzień świetlny
*raz w tygodniu całą dobę
inkubacja jaj
22-24
80-70%
światło rozproszone
wychów wylęgu
22-24
80-70%
16h





Jakość wody jest czynnikiem decydującym w hodowli, szczególnie w okresie reprodukcji w pomieszczeniach. Podstawowe parametry jakościowe wody używanej w hodowli:

Ph
6,5-8,5
twardość
do 200 mval/dcm3
amoniak
do 5 mg N/dcm3
azotyny
0 (nie mogą występować)
żelazo
do 0,5 mg/Fe/dcm3
metale ciężkie
0 (nie mogą występować)
Coli typu fekalnego
0 (nie mogą występować)
Pseudomonas Aeruginosa
0 (nie mogą występować)

środa, 19 marca 2014

Reproduktor pod dachem w czasie godów




Reprodukcja pod dachem cz.2

Do hodowli ślimaka można wykorzystać każde pomieszczenie, w którym stworzymy optymalne warunki do przebiegu rozmnażania, znosu jaj, wylęgu małych ślimaczków i ich odchowania do momentu, gdy zostaną przeniesione do parku.
Powinno ono spełniać następujące warunki:
  • możliwość utrzymania w nim temperatury od 18 do 25oC
  • instalacja letniej wody niezbędnej do codziennej toalety zwierząt (woda o temperaturze pomieszczenia)
  • oświetlenie naturalne lub sztuczne
  • możliwość wietrzenia pomieszczenia (dobra wentylacja).

wtorek, 18 marca 2014

Reprodukcja pod dachem cz.1

Skoro rozpoczął się nowy rok hodowlany, chciałam tylko przypomnieć tym, którzy dopiero zaczynają a wpadli na tego bloga przypadkiem i chcą zasięgnąć wiadomości od podstaw.Będę wklejała podstawowe informacje, o co często pytają zainteresowani....
Z teorii:
  • reprodukcja (od lutego do czerwca)
  • inkubacja (od lutego do czerwca)
  • lęg i odchów osobników do masy ciała 0,5g (od marca do kwietnia)
 Do hodowli ślimaków hodowca musi dysponować obiektem murowanym o powierzchni od 25m2. Wielkość pomieszczenia zależy oczywiście od planowanej wielkości hodowli. Pomieszczenie hodowlane służy do reprodukcji ślimaków, odchowu młodzieży w pierwszym etapie rozwoju. Obiekt musi być wyposażony w bieżącą wodę, elektryczność, kanalizację, ogrzewanie, wentylację.

Pytanie na temat szczyrów, myszy

"Wspominając zeszły sezon produkcyjny był rewelacyjny było tego mnóstwo ale niestety popełniłam błędów sporo i ocalało niewiele a jeszcze w parku panoszył nam sie szczur stąd miał tez niezłe uzywanie. A Pani u siebie miała kiedys problem ze szczurem myszą itp.? ma pani przed parkim łapki na myszy trutki znalazłam
urzadzenie solarne które odstrasza krety itp.uczymy sie na błędach mam nadzieje że tym razem bedzie lepiej trzeba sie mocniej przyłożyć i zwrócic szczególna uwagę na te aspekty:)"
Odp.:
Niestety a może raczej na szczęście nie mieliśmy tego problemu.Już parę razy inne osoby pisały o tym problemie i pisałam na ten temat w postach archiwalnych 2013r.Jest to problem gdy ma się hodowle w bliskiej odległości domostw lub jest blisko wyrzucane jedzenie.
My nie mieliśmy nigdy gryzoni na fermie, przynajmniej tych naziemnych.Może dlatego, że obok były pieski i na bieżąco sprzątane na około, nie zostawiane żadne resztki jedzenia jak również założony pastuch elektryczny.
Co nie znaczy, że było tak sielankowo.W drugim sezonie hodowli mieliśmy inwazję nornic i problem z wytępieniem ich.Na początku mocno nam nadszarpnęły stadko na polu, ale jakoś udało się to opanować.
Jak widać, mimo wiedzy i praktyki to i tak z naturą nie wygramy, a raczej będzie pod górkę, możemy ja tylko ciut ujarzmić.

piątek, 14 marca 2014

Pytanie:kiedy i ile trwa reprodukcja?

Pytanie od naszej wdrażającej się hodowczyni:
"czy reprodukcje prowadzi Pani do końca kwietnia(max. 8-10tyg) i koniec?"
Odp.:
Ile Pani pociągnie reprodukcję to sprawa indywidualna.Teoretycznie rozród prowadzi się około 6 tygodni, czyli do początku maja.Można pociągnąć dłużej, ale właśnie potem jest problem z niedorostkami.Późniejszy ślimak nie zdąży się wystarczająco wykształcić na polu, by można go było sprzedać.Ewentualnie można przebrać i niedorostki za hibernować po czy wrzucić do dotuczenia na wiosnę w następnym sezonie. 
Mówi się też, że po upływie 6 tygodni reproduktor nie jest już na tyle wydajny i kokony na tyle wystarczająco obfite, żeby przedłużać rozród i dokładać sobie dodatkowych kosztów i pracy.Z reguły jeśli reproduktory składają dorodne kokony to potem obumierają same, wiec natura dokonuje dzieła za Nas.
W czasie reprodukcji można podawać afrodyzjaki by wspomóc nasze ślimaczki reproduktory :)
Nie mogłam się oprzeć pokusie wklejenia części e-maila od początkującego hodowcy, dzielącego się ze mną swoimi doświadczeniami z tamtego sezonu, za co dziękuję.
Takich osób Nam więcej trzeba, niech pozostali też się uczą na spostrzeżeniach innych i niekonwencjonalnych rozwiązaniach, nie tylko moich.
Gdzie to jest powiedziane, ze trzeba jak w książce
-pawilon z całą automatyką, bo inaczej nie da się albo nie wyjdzie
Da się moi drodzy jeśli są zachowane podstawy higieny i czynników wewnętrznych niezbędnych  w hodowli ślimaka.
Dobra, koniec wywodów,oto część wybranego tekstu,a na pytania zadane odpowiem w osobnym poście :
"Dzien Dobry i Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!
Postanowiłam napisac do Pani gdyz niedługo zaczynamy kolejny rok ślimaczej pracy:) udało nam sie wychodować ok. 6tyś stąd też zabawa w tym roku zaczyna sie od nowa ciągle pracujemy nad polepszeniem warunków produjkcji , to pomieszczenie dla reproduktorów stało się chłodnią w piwnicy w domu a produkcje przenosimy do budynku przed domem .Wspominając zeszły sezon produkcyjny był rewelacyjny było tego mnóstwo ale niestety popełniłam błędów sporo i ocalało niewiele (...) uczymy sie na błędach mam
nadzieje że tym razem bedzie lepiej trzeba sie mocniej przyłożyć i zwrócic szczególna uwagę na te aspekty:), od razu nasuwają mi się pytania (...) miałam jajka az do początku czerwca przez co było duzo niedorostków w parku a podsumowując mało takich naprawde ładnych wywinietych ślimaczków, w tej chwili szukam zbytu (...) mam zadzwonic za 2 tyg. bo moze jakims cudem uda mi sie wyhodowac może tonę godną sprzedaży a na pewno przydałby sie juz grosz,bo cała hodowla pochłonęła i pochłania bardzo dużo środków"

Rozpoczęcie nowego sezonu hodowlanego 2014

Witam wszystkich serdecznie i przepraszam za tak długą nieobecność.Niestety wynikło dużo problemów rodzinnych, zdrowotnych co uniemożliwiło mi regularne wklejanie postów jak również odpowiadanie na Wasz pytania oraz e-maile.Obiecuję poprawę i regularne monitorowania bloga.
Postaram się sukcesywnie odpowiadać na wszystkie zagadnienie w kolejnych postach, proszę o wyrozumiałość.
W tym roku zimy nie było, wiosna w pełni od lutego, ale niech Nas to nie zmyli, bo zapowiadają po niedzieli ochłodzenie a co za tym idzie, nocne przymrozki.
Na zewnątrz za to śmiało można przygotowywać park hodowlany, koniecznie siać, aura sprzyja ku temu od dłuższego czasu.Pod dachem również można prowadzić rozród.

Miłego i ciepłego dnia