środa, 25 września 2013

Pytanie o założenie hodowli i wymogi

Witam wszystkich regularnie zaglądających na bloga, ostatnio dość rzadko daję nowe posty, ale siła wyższa mnóstwo pracy, do tego ciągnący się w nieskończoność remont domu i niesumienni nieuczciwi fachowcy, z jakimi musimy się borykać, ale nie o tym chciałam pisać.Dostałam zapytanie od Pana, nie będę się rozpisywała na nie, bo już parę razy pytano mnie o to i są odpowiedzi we wcześniejszych postach, wystarczy poszukać.
Przyznaję, ja też nie wiem wszystkiego, a część rzeczy związanych z biurokracja załatwiał kolega wspólnik.
Co mogę powiedzieć to tylko to co tyczy się naszego obszaru, gminy, ale w każdym rejonie kraju może być zupełnie inaczej.
Pytanie:"planuje zacząć hodować ślimaki w związku z tym mam pytanie gdzie i czy w ogóle prócz powiatowego lekarza weterynarii trzeba zgłaszać chęć hodowli takowych i czy może trzeba jakieś zezwolenia w związku z tą hodowlą otrzymać?"
Odp.:
Dodam, weterynarz to podstawa.Poza tym zezwolenie z gminy na prowadzenie hodowli w gospodarstwie rolnym (w niektórych miejscach mogą być obostrzenia jak u nas, ze względu na tereny wodonośne).
Jeżeli ktoś nie jest rolnikiem to na pewno trzeba mieć założona działalność gospodarczą, ale z tego co słyszałam to działalność rolnicza lepiej się opłaca ze względu na podatki itd.
To tyle na ile mogłam pomóc.

środa, 11 września 2013

Pytanie o próbną hodowlę- ogrzewanie i ścieki

"Chcemy ruszyć z hodowlą w przyszłym roku. Mamy budynek w stanie surowym bez kanalizacji i centralnego ogrzewania. Ponieważ ma to być mała próbna hodowla, żeby sprawdzić czy damy radę i czy to jest to czym chcemy się w przyszłości zajmować, zastanawiamy się jak najtaniej docieplić pomieszczenie. Myślimy o wyłożeniu styropianu i ewentualnym docieplaniu piecykim gazowym, martwiny się tylko czy gazy wydzielane przez taki piecyk nie zaszkodzą delikatnym ślimaczkom. Jeśli zaś chodzi o kanalizację to mamy zamiar zbudować prowizoryczne kratki pod stołem tak żeby woda wężem spływała do beczki ustawionej w piwnicy."
Odp.:
Jeżeli ma to być próbna hodowla, to jak najbardziej.Nikt nie będzie specjalnie robił odpływów i kładł całej kanalizacji na darmo. Ocieplenie styropianem gr.10 cm wszystkich ścian w zupełności wystarczy i można zostawić to w takiej formie.
My dogrzewaliśmy pomieszczenie grzejnikami na prąd i w zupełności wystarczyło przy dobrze docieplonym pomieszczeniu.Rachunki za prąd nie były duże.
Pamiętajmy, że sezon hodowlany rozpoczyna się luty/marzec co za tym idzie wybudzanie reproduktora.Jest już wtedy znacznie cieplej na dworze więc i w budynku też.
Z piecykami na gaz nie mieliśmy do czynienia.
W tunelu foliowym była wstawiona nagrzewnica na prąd i włączana na noc, gdy było przy gruncie do +5 st.
 

poniedziałek, 9 września 2013

Jak poznać czy ślimak hibernuje

W pomieszczeniu dojrzałe do rozrodu ślimaki hibernują od września, października do lutego. Dobrze za hibernowany reproduktor nie wykazuje aktywności ruchowej, a otwór jego muszli zawleczony jest błoną. Aby do tego doprowadzić, ślimaki po jesiennych zbiorach należy przetrzymać przez kilka dni w przewiewnych drewnianych skrzyniach, w których opróżniają przewody pokarmowe i obsychają, tracąc jednocześnie aktywność ruchową.