środa, 28 sierpnia 2013

Miejsce na suszenie zebranego ślimaka

Co prawda dużo było pisane w tamtym sezonie na temat zbiorów i suszenia ślimaka zebranego z pola, ale akurat to temat na czasie.Dla tych, którzy mają problem z odnalezieniem się na blogu lub nie lubią korzystać z umieszczonej wyszukiwarki ( choć serdecznie zapraszam, łatwo odnaleźć konkretne wiadomości archiwalne) to wklejam poniżej linki odnośnie suszenia ślimaka:
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/dobre-miejsce-na-suszenie-slimaka-cz1.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/dobre-miejsce-na-suszenie-slimaka-cz2.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/dobre-miejsce-na-suszenie-slimaka-cz3.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/skrzynia-do-suszenia-slimaka-od-srodka.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/oczyszczanie-maximy-po-zbiorze-z-pola.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/pytanie-jakie-metody-suszenia-slimaka.html
Jest jeszcze parę innych postów, zapraszam zainteresowanych, będącym na etapie wykonywanych czynności po zbiorze, a robią to pierwszy raz, do zajrzenia, może ułatwi to pracę, mniej stresująco.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Warunki do założenia hodowli ślimaka jadalnego, prawnie i nie tylko

Opisałam w jednym z postów w skrócie co jest potrzebne, ale każdy region Polski i Gmina ma niekiedy swoje dodatkowe wymogi i dodatkowe regulacje prawne bądź też sanitarne.Warto pierw przejść się do odpowiednich organów i dowiedzieć wszystkiego nim zacznie się wydawać pieniądze na organizacje hodowli.
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/pytanie-warunki-sanitarne-zaozenia.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/pytanie-warunki-do-zaozenia-hodowli.html
Bywa też tak, że w między czasie zmieniają się przepisy, bo komuś coś się nie spodobało lub przypomniało i wtedy to już człowiek jest bezsilny.Zostaje tylko sąd lub żądanie odszkodowania za poniesione straty od Gminy lub odpowiednich organów władzy, które wydały zgodę, jeżeli hodowla musi być zamknięta.
Dodam, że warto jest rozpoczynać hodowlę zgodnie ze wszystkimi wymogami, łącznie z rejestracją działalności, wydaniem pozwolenia itd.Dlaczego? Bo potem jeżeli zaistnieje sytuacja jak podana wyżej to jesteśmy w stanie coś wywalczyć, jesteśmy w pełni na prawie i jest szansa, że nasze wydane pieniądze nie zostały wydane na darmo.
Dobrze jest też ubezpieczyć hodowlę, ale to już odrębny temat.

piątek, 23 sierpnia 2013

Zbiór reproduktora z pola, parametry

W wieku ok. 20. tygodni ślimaki ważą: 
8-12 gram dla Helix aspersa Muller   
18-25 gram dla Helix aspersa Maxiam nadają się do zbioru
Wybór reproduktorów przeprowadza się z jednorodnej populacji wiekowej w danym okresie po zauważeniu objawów zakończenia wzrostu: 
-oblamowanie 
-wywinięty kołnierz
-aktywności kopulacyjnej ślimaków, również oznak znoszenia jaj w parku
Po zebraniu należy przetrzymać przez kilka dni w przewiewnych drewnianych skrzyniach, w których opróżniają przewody pokarmowe i obsychają, tracąc jednocześnie aktywność ruchową.Potem następuje końcowe suszenie i hibernacja do wiosny.

Odsyłam też do linka
 http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/10/pytanie-kiedy-sprzedac-slimaka-parametry.html
jak również do archiwum jesiennego 2012r.



czwartek, 22 sierpnia 2013

Pytanie: Co zrobić z glebą, insekty, robaki

Od Naszej stałej czytelniczki bloga i hodowczyni:
"..póki co,u mnie zdechły wszystkie ślimaki te z ubiegłego roku.pieknie rosły przez dwa miesiace,ale potem to robacwto ktore,nie udało mi sie  zidentyfikowac i zwalczyc chyba wybiło wszystko.Teraz przydałby mi sie ten park po tych starych ,bo mam juz bardzo gęsto u młodych i nie wiem jak zdezyfekowac skutecznie glebę.nie moge nic znaleść w internecie,a doradzic tez nie ma zabardzo kto.Moze ma Pani jakaś wiedze na ten temat "
Odp.:
Witam serdecznie i przepraszam za mały poślizg w odpowiedziach.
Proszę zajrzeć w posty jesienne, tam pisałam o dezynfekcji gleby, ale w Pani wypadku to raczej nic nie da w trakcie sezonu.To trzeba zrobić po, by na przyszły rok uniknąć kłopotów.
Oto jeden z linków
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/11/zabiegi-chemiczne-po-sezonie-dezynfekcja.html
Najlepiej trzeba by było na jesień..
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/11/sprzatanie-parku-hodowlanego-po-sezonie.html
a na wiosnę przeorać i wysiać rośliny.
Dla wzbogacenia gleby można było wcześniej wysiać jakiś poplon i zaorać potem.
Sama jestem ciekawa co to były za robaki.Nie powinno mieć miejsca nic takiego jeśli były zachowane wszelkie warunki sanitarne.Może jakieś gryzonie przeniosły bakterie lub źle była na wiosnę przygotowana gleba pod park hodowlany.
Niby nic, a ile może zrobić szkody później w stadzie.Bardzo mi przykro, ze tak wyszło, bo akurat Pani mocno kibicowałam za wytrwałość, bo od początku było pod górkę.
Szkoda, że nie zebrała Pani próbki robactwa do zbadania i nie zrobiła zdjęcia poglądowego.
Trzymam kciuki, proszę się nie poddawać.

Pytanie o wywinięty brzeg skorubki

"Pani Renatko mam pytanie odnośnie jakości ślimaków do skupu czy mogła by pani przesłać mi kilka zdjęć zrobionych z bliska jak dokładnie powinny wygladać ślimaki i jak musi być wywinięty brzeg skorubki."
Odp.:
Dużo pisałam w tamtym sezonie na ten temat, ale może przypomnę istotne informacje na ten temat, to co roku jest zmora początkujących hodowców.Niestety trzeba nabrać wprawy w praktyce, inaczej się nie da.
Na zdjęciu poniżej widać ślimaki reproduktora w "akcji". Ten poniżej dokładnie prezentuje wywinięty czarny kołnierz, który świadczy o dojrzałości płciowej.
Reproduktor Maxima szczepiony-kopulacja

środa, 21 sierpnia 2013

Witam wszystkich blogowiczów serdecznie i przepraszam za tak długą przerwę, ale trochę pracy i problemów osobistych, brak czasu.
Postaram się nadrobić, odpowiedzieć na wszystkie otrzymane wiadomości e-mailowe oraz udzielić w miarę możliwości odpowiedzi pomocnych w prowadzeniu hodowli ślimaka jadalnego.
Wiem, że to gorący okres i nie mam tu na myśli tylko aury w tym roku i wysokich temperatur, ale zbliżające się zbiory jesienne, a zbiór reproduktora pewnie u Was trwa w najlepsze.
Miłego dnia życzę i pogody

Pytanie o zakup oseska....

 Pytanie od początkującego hodowcy:
"Jestem zainteresowany na przyszły sezon zacząć hodowlę ślimaka afrykańskiego. W ubiegłym roku testowałem swoje siły na małej hodowli i jestem zadowolony z rezultatów,wiadomo hodowla opierała się na próbach błedów ale udało się. Zakupiłem reproduktory udało się sie rozmnożyć złożyły jajka wylęgły się i dorosły na jesień wypuściłem na wolność:)(...) Niestety rozpoczynać cały chów od reproduktorów byłby większym doświadczeniem dla mnie ale niestety nie posiadam zbytnio pomieszczeń gospodarczych więc chciałbym najblizszy sezon rozpocząć od małych.(...)W jakiej cenie za sztukę czy za kilo?..."
My nie sprzedawaliśmy osesków, tylko reproduktory.
Z tego co się orientowałam to sprzedawały duże hodowle i to w jakiś większych określonych ilościach, w tysiącach ( min.2 grosze sztuka). Nie należy się jednak sugerować tym, bo każda ma swoje ceny i minimalne ilości od który w ogóle zaczyna rozmowy.
Szkoda, że stadko zostało wyhodowane a potem wypuszczone.Trzeba było za hibernować i zostawić na przyszły sezon.Teraz byłyby własne, ze swojego stadka wyhodowanego.
Na temat zakupowania są różne opinie.Za granicą jest to powszechne, natomiast w Polsce niechętnie kupują oseski bo jest to bardzo delikatny materiał.Łatwo je uszkodzić przy transporcie itd.