piątek, 29 marca 2013

Pytania: Ile zamawiać, jakie, małe, dorosłe ?

1.Czy lepiej zamówić młode, jajka czy dorosłe ?
2.Zamawiając dorosłe-czy są one (czy mogą być) przeznaczone na tucz, czy tylko na rozród ?
3.Jaka jest ilość tych ślimaków w takiej paczce ? Czy one się dopiero na mnożą na tonę tuczu, czy one już są w ilości wystarczającej na jedną tonę ?
Odp.:
1.Jajek się nie zamawia.Czy zamówić młode czy dorosłe to kwestia gustu.Jeżeli jest możliwość reprodukcji i pomieszczeń z tym wymaganych na posesji to można wziąc reproduktora wczesną wiosną, wybudzić i rozmnażać a potem na pole.Jeśli nie mamy na tyle wiedzy i praktyki oraz odpowiedniego zaplecza to lepiej wziąć oseski i od razu puścić do parku hodowlanego.
2.Zamawiamy reproduktora za hibernowanego lub nazywane też "stado mateczne", jak sam nazwa wskazuje nadające się do rozrodu.Z nich mamy oseski, które tuczymy na polu i tak też sprzedajemy odbiorcy, jako tucz końcowy na kg.
3.Część odp. z pt.2. jest już tu ujęta.Zamówienie w dowolnej ilości dokonujemy według własnego uznania i możliwości metrażowej na poletku jaką dysponujemy, nie może być przegęszczenie.
Średni przelicznik: z 1 reproduktora mamy kokon-100 szt jaj, z tego wykluwają się oseski.
Pamiętamy, że zawsze istnieje ubytek w postaci 20 % na przełomie całego cyklu sezonowego.

czwartek, 28 marca 2013

Zdjęcia kokonów, wykluwanie się


Kokony wyłożone do kuwet z podłożem w ziemi.
Górna część lekko zroszona.




Część osesków wykluła się, kuweta dalej stoi i czekamy aż reszta dojdzie i pojawi się na wierzchniej części.
Trwa to do dwóch tygodni

środa, 27 marca 2013

Pytanie: Ile trzymać oseski w kuwetach?

"Mam pytanie, jak długo można przetrzymać oseski w kuwetach?.....
...Reproduktory wybudziłem 9.03 zgodnie z Pani sugestią, na szkoleniu powiedzieli mi żeby to robić zaraz po 01.03 ,żebym przewidział taką pogodę to bym je jeszcze przetrzymał,pierwsze kokony pojawiły się 17.03.Myślę ,że pierwsze oseski pojawią się zaraz po Świętach.I co ja z nimi zrobię?"
Odp.:
Pisałam już parę razy, żeby wybudzać reproduktora jak najpózniej.Można to zrobić nawet pod koniec marca, a co za tym idzie?Krócej trzymamy oseski w kuwetach, mamy mniej pracy przy nich, można je szybciej wrzucić do tunelu, bo pogoda ku temu sprzyja na tyle, iż nic im się nie stanie.Na kursach mówią, aby wybudzać już pod koniec lutego i tak zrobiliśmy w pierwszym sezonie, to nie było za dobre, jeżeli oporządza się wszystko codziennie samemu -nie mając od tego ludzi.
Tu bym się za bardzo nie stresowała na Pana miejscu, ponieważ jest jeszcze spokojnie parę dni zapasu.W podanych linkach odnośnie osesków jest dokładnie napisany okres minimalny odchowu wstępnego, bez względu na aurę za oknem.W skrócie jeszcze raz:
-W kuwecie wylęgają się oseski
-Trwa to nawet do dwóch tygodni za nim wszystkie przejdą na górną część kuwety
-W tym czasie nie robimy nic, żywią się ziemią i resztkami kokonów
-Dopiero pózniej opróżniamy pozostałości z dolnej części kuwety
-Zaczynamy codzienne czynności higieniczne i karmienie oseska
-Nie mając podłoża z ziemi w kuwecie, dodajemy jej do paszy
-Odchowane, miesięczne wynosimy do tunelu
Można oseska trzymać dłużej w kuwecie, ale po co.
Jeżeli pierwsze oseski wylęgają się na początku kwietnia, aura jest sprzyjająca (brak przymrozków) to w pierwszej połowie maja można śmiało zostawić je już na polu.Zakładając, że noce są dość ciepłe.

wtorek, 26 marca 2013

Pytanie: Czy możliwa hodowla całoroczna ślimaka ?


"PROSZE PANSTWA CZY JEST MOZLIWY PELNY CYKL HODOWLI SLIMAKA HELIX ASPERSA MULLER W OBIEKTACH ZAMKNIETYCH BEZ PARKOW  , PYTAM GDYZ NIE POSIADAM GRUNTU DZIALKI ALE MAM W DYSPOZYCJI OBIEKT CHALE O POWIEZCHNI OKOLO 200 m/2 "
Odp.:
Oczywiście, że jest możliwy.Jeśli dysponuje Pan pełną infrastrukturą i odpowiednimi pomieszczeniami z wyposażeniem to można prowadzić hodowlę całoroczną
.Ja jednak zadałabym sobie pytanie i prześledziła jak to jest w praktyce, czy jest pozytywny rezultat w postaci nowego stada matecznego i tuczu.Z tego co mi wiadomo to jeszcze do niedawna nikt nie praktykował hodowli tylko w pomieszczeniach zamkniętych cały cykl.
Były próby, lecz ślimaki zdychały, a oseski nim utuczyły się do odpowiednich rozmiarów, w między czasie zaczęły karłowacieć.Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane, może jednak brak powietrza i słońca w danym okresie, również brak ziemi i zieleni.....
Próbować zawsze można.Teoretycznie jak najbardziej, nie ma żadnych przeciw wskazań.

piątek, 22 marca 2013

Pytanie: Oseski po wylęgu, co dalej, higiena kuwet.

 To treść od stałego blogowicza hodowcy ślimaka jadalnego:
"Mam pytanie odnośnie osesków. Pięć dni temu wyległy mi się pierwsze ślimaczki przeszły wszystkie na górę pojemnika pozgarniałem je wszystkie pędzelkiem do kuwety w której zrosiłem pokrywę i posypałem odrobinkę paszy. Część z nich została na drugi dzień na dole pojemnika jakaś 1/4 i teraz mam pytanie odnośnie karmienia.Kiedy tak naprawdę dawać im tą paszę do jedzenia , czy nie za wcześnie im dałem i czy można lekko spryskać oseski mgiełką przed ponownym karmieniem i pozbieraniem pędzelkiem tych które zostały na dole kuwety czy raczej wogóle unikać pryskania mgiełką osesków."
Odp.:
Sporo pisałam w postach archiwalnych z 2012, na temat osesków i początków odchowywania ich- od wylęgu do przeniesienia do tunelu jak również higieny, podam parę linków dla tych którzy nie mogą odnalezć, a najlepiej wpisać w wyszukiwarkę bloga dane hasło i można uzupełniać lekturę:
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/04/wskazowki-odnosnie-oseskow.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/04/oseski-slimaka-afrykanskiego.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/04/wyleg-i-oseski.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/04/wyleg-i-oseski-cd.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/04/higiena-kuwet-po-wylegu-co-robic-dalej.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/04/praktycznie-pytania-i-odposeskikuwety.html
http://hodowla-slimakow.blogspot.com/2012/05/wykluwanie-oseska-sezon-2012.html
Na koniec dodam, jak oseski są zbyt małe, za wcześnie przeniesione do pojemników, a kuwety za duże-za długa droga do przebycia na wierzch to pozostają na dole, część obumiera.Można delikatnie przeglądnąć i pędzelkiem przełożyć na część wierzchnią kuwety do innych maluchów.

czwartek, 21 marca 2013

Pytanie: Wysyłać ślimaka, jaki rodzaj?

Takie nietypowe pytanie nadesłał Pan zainteresowany założeniem hodowli ślimaka jadalnego:
"Jaki konkretnie rodzaj ślimaka, ja wybieram ? czy Wasza firma wysyła losowo wybraną partie danego gatunku, czy różne gatunki w paczce."
Odp.:
Można wysłać w paczce reproduktora czy oseska, jeśli kupujący się uprze, ale moim zdaniem jeśli ktoś jest poważnie zainteresowany takim biznesem to powinien osobiście przyjechać na Fermę, obejrzeć a potem zakupić ślimaka.Nie można kupować w ciemno jak kota w worku. Poza tym prosząc o wysłanie np.kurierem, zamawiający bierze odpowiedzialność za to.Ślimak może wybudzić się w trakcie podróży, jeśli jest za hibernowany, można go uszkodzić, jeśli przewoznik niedelikatnie obchodzi się z przesyłką.
Pan wybiera jaki rodzaj ślimaka jadalnego chce hodować i takie stadko mateczne zakupuje wedle uznania.
Nikt nie może narzucić od górnie co hodować.
Można kupić po trochu z każdego gatunku, jak dana Ferma takowymi dysponuje, wszystko zależy od "widzi mi się" kupującego.
Zamawiając konkretny gatunek, wydając pieniądze musimy być przekonani, że to ten chcemy hodować, musi to być przemyślana decyzja wcześniej i wzięte pod uwagę wszystkie aspekty (za i przeciw).

środa, 20 marca 2013

Pytanie: Wilgotność w dzień i w nocy w pomieszczeniu?

"mam pytanie,czy wilgotność 60% to za mało?
przygotowuje pomieszczenie na przyszły rok i jakoś nie mogę uzyskać wyższego jak 70% nocą.
a temperatura 18 nocą dla mullera wystarczy?"
Odp.:
Czy hodowla Mullera czy Maximy, to wiadomości i parametry jakie trzeba zachować przy każdym cyklu w sezonie są takie same dla obu gatunków.
Optymalna wilgotność podawana w teorii i sprawdzona w praktyce to w dzień 75-80 %.
W dzień powinno być zawsze cieplej oraz mniej wilgotno, a w nocy na odwrót czyli większa wilgoć i ciut chłodniej.Temperatura 18 st. w nocy powinna wystarczyć, nie powinno się nic dziać.
Jeżeli nie można dopasować odpowiedniej wilgotności przy danej temp. poprzez np.klimatyzatory i wentylację w pomieszczeniu to można spróbować zrobić to ręcznie.
Mając możliwość- rozprowadzamy po podłodze system zraszający pod Ulami i włącza się on automatycznie w miarę potrzeby, podobnie jak w parku hodowlanym lub pryskamy Ule ręcznie zraszaczem ogrodowym.
Pamiętamy by nie pozalewać reproduktora, by nie pływały w wodzie, bo się potopią.Ma być wilgotno, nie mokro.
Codzienne czynności w postaci czyszczenia i mycia Uli powinny zapewnić odpowiednią wilgotność.Posadzka zostaje mokra co pomaga w tym.

wtorek, 19 marca 2013

Warunki optymalne pomieszczenia hodowlanego

Najważniejszymi elementami warunkującymi prawidłowy rozwój i wzrost zwierząt obok prawidłowego żywienia są czynniki wzajemnie się warunkujące: temperatura, wilgotność i światło, czyli długość dnia.
       Pomieszczenie powinno ono spełniać następujące warunki:
-możliwość utrzymania w nim temperatury od 18 do 25oC,
-instalacja letniej wody niezbędnej do codziennej toalety zwierząt (woda o temperaturze pomieszczenia)
-oświetlenie naturalne lub sztuczne
-możliwość wietrzenia pomieszczenia (dobra wentylacja)
Dobrze, gdy pomieszczenie jest dobrze izolowane od zimna, okna nie są wymagane.

poniedziałek, 18 marca 2013

Pytanie: Temp.powietrza w parku hodowlanym?

Witam, następne nadesłane, konkretne pytanie, za co dziękuję, odpowiem w paru słowach, ponieważ większość na ten temat była już zawarta w postach z 2012:
"Zastanawiam się nad założeniem hodowli i najważniejsze pytanie jest taki:jaką najwyższą temperaturę
zewnętrzną są w stanie znieść ślimaki?Chodzi o to że w miejscu w którym mieszkam(Włochy ) temperatura w lato czasami przekracza nawet 40 stopni.Ewentualnie jak zabezpieczyć ślimaki przed takim słońcem,czy
wystarczy wysoka mieszanka traw i innych roślin+drewniane stoły?"
Odp.: 
Wysokie temperatury nie będą przeszkadzały ślimakom tuczącym się pod gołym niebem, gdy będzie założony odpowiedni system zraszający cały park hodowlany, ustawiony na regularne zraszanie całości parku w ciągu dnia.To podstawa.Oczywiście do tego wcześniej wysiana roślinność, która da mięczakom cień, ochroni przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi i przytrzyma wilgoć, która jest im niezbędna.
Paśniki z drewna umieszczone w roślinności na polu też dodatkowo trzymają wilgoć i dają schronienie, ślimaki śpią pod ich spodem w dzień.
Przy  wysokich temperaturach sama roślinność nic nie pomoże -bez zraszaczy, gdyż wyschnie z czasem nie za wiele przydając się ślimakom.W wielu krajach o podobnym stopniu nasłonecznienia istnieją hodowle ślimaka np.Peru, Hiszpania.Jeżeli wszystko zostanie odpowiednio przygotowane, znacznie wcześniej, nie ma żadnych przeciw wskazań, by nie założyć takiej hodowli we Włoszech.

piątek, 15 marca 2013

Pytanie: Uszkodzenie jaj w kokonach, dlaczego?

Witam wszystkich, u nas dalej zimnica, nic się nie chce robić, a tu święta niebawem.
Otrzymałam zapytanie, na które chętnie odpowiem:
 "W tym roku zacząłem przygode z hodowlą ślimaków mam odmiane Mullera.
  Mam takie pytanko odnośnie jajeczek. Zauwazyłem dzisiaj że w kuwecie z pierwszymi jajeczkami które sie już nie lada wylęgną  parę jajeczek jest wklęśniętych. Nie wiem czym jest to spowodowane czy to normalne czy też nastąpiło jakieś uszkodzenie przy przekładaniu do kuwet."
Odp.:
Jest duże prawdopodobieństwo, ze nastąpiło to przy przekładaniu z kubków lęgowych do kuwet.Bardzo łatwo jest uszkodzić kokon, dlatego robi się to delikatni pędzelkiem.Jeżeli zostanie trochę ziemi przyklejonej do jajek to nie należy na siłę "obierać", odrywać jej.Zostawmy i ułóżmy w kuwecie.Zawsze oglądamy dokładnie przekładane kokony, w razie jakichkolwiek anomalii, zmian wizualnych jajek staramy się je od razu usuwać w miarę możliwości.Jeżeli jajka są tylko wklęśnięte, ale zachowują odpowiednią barwę, kolor zewnętrzny to zostawmy to jak jest.Mogą być martwe, puste od złożenia i wysychają.To nie problem, małe oseski będą miały z nich pożywkę przez pierwsze dni życia.
Pamiętajmy też, że nigdy nie ma wylęgu w 100 %. Proponuję zwracać uwagę przy następnych kokonach, czy powtarza się taka sytuacja nim zostaną przełożone w kuwety.Wysypać delikatnie ziemię z kokonem z kubka na gazetę i pooglądać kokon rozgarniając pędzelkiem ziemię.Można wysyłać fotki z danym pytanie będzie łatwiej ocenić.Uszkodzenia mechaniczne zdarzają się podczas wykonywanych czynności, to bardzo delikatne czynności, szczególnie jak nie ma się wprawy.

czwartek, 14 marca 2013

Komentarz zainteresowanego do posta...

Pan chciał podzielić się z Nami swoimi dokonaniami w hodowli ślimaka.Ze względów poufności danych usunęłam niektóre fragmenty, dziękuję za tych parę zdań.
Na pewno chętnie część blogowiczów przeczyta.Życzę sukcesów.
"Witam. Nazywam się ......, od 10 lat mieszkam na wsi niedaleko.....W hodowli ślimaków dopiero wystartowałem.Na ten pomysł wpadła moja żona prawie rok temu,ale okazało się,że jest za późno aby rozpoczynać,nie miałem zresztą potrzebnej infrastruktóry.Kilka miesięcy zajęły mi przygotowania,musiałem przystosować posiadane pomieszczenie,wybudować coś w rodzaju szklarni, przygotować park hodowlany itp.Właśnie kilka dni temu wybudziłem reproduktory z hibernacji.Trochę się tego bałem,bo jednak to stadko trochę kosztowało i gdyby coś poszło nie tak byłbym nieźle w plecy.Ale na razie nie jest źle,wybudziło się jakieś 95% ślimaków, wygląda,że są w dobrej formie,paszę wpylają że aż trzeszczy,powoli zaczynają się łączyć w pary.Jeżeli chodzi o reproduktory i paszę to myślę,że mam je z dobrej firmy......Wcześniej ją dokładnie sprawdziłem.....W tym roku zacząłem na niewielką skalę, liczę na zebranie około 3 ton.Jeżeli wszystko pójdzie dobrze,w przyszłym roku spróbuję więcej,ale muszę nabrać doświadczenia,dopiero się wszystkiego uczę.Byłem na kilku szkoleniach ale dopiero praktyka pozwala zrozumieć o co w tym chodzi.."

środa, 13 marca 2013

Czym zwalczać mikotoksyny?

W paszach stosuje się różnego rodzaju czynniki wiążące mikotoksyny.
Naturalnymi adsorbentami są glinki zbudowane z krzemianów lub glinokrzemianów.Są one nieorganicznym porowatym materiałem.
Mikotoksyny mogą być adsorbowane do tej porowatej struktury w wyniku różnicy potencjału elektrycznego.Ich skuteczność wobec ZEA, fumonizyn, trichotrcenów jest bardzo ograniczona.
Istnieją preparaty oparte o fragmenty ścian drożdży ( Saccharomyces, Cerevisiae), które wiążą dużą liczbę mikotoksyn.
Organiczne substancje są znaczniej skuteczne od nieorganicznych.

wtorek, 12 marca 2013

Komentarze, dzielenie się wiadomościami

Jak już wcześniej pisałam w jakimś poście, mile widziane są wszelkie komentarze osób zainteresowanych hodowlą ślimaka jadalnego oraz chcących podzielić się swoimi spostrzeżeniami jak i błędami w sezonie hodowlanym.Można pytać o różne kwestie z tym związane, ale proszę nie reklamować indywidualnie produktów na blogu, dodawać swoich danych adresowych jak również anonsów różnego typu.
Ten blog temu nie służy, to nie portal ogłoszeniowy.
Chcę uniknąć posądzenia o kryptoreklamę lub wytykania, że piszę o produktach dostępnych z jednej firmy jakie to są świetne, a drugą krytykuję.To neutralny blog, który ma służyć pomocą, poradą i udostępniać informacje związane bezpośrednio z hodowlą ślimaka oraz wszystkimi jej aspektami.
Dziękuję za zrozumienie.
Jeżeli ktoś chce zareklamować swój wyrób,produkt związany z hodowlą to proszę pierw o kontakt e-mailowy ze mną.
Dziękuję, Miłego dnia Wam życzę.

Charakterystyka i działanie mikotoksyn

MIKOTOKSYNY ZBÓŻ:
-Aflatoksyny są wytwarzane przez różne gatunki Aspergillus, które rozwijają się w miejscach o dużej wilgotności i wysokich temp. Wykrywane są przede wszystkim w kukurydzy.kukurydza należy do tych surowców paszowych, które porażeniu grzybami często ulegają już na polu.
 -Ochratoksyna ( OTA )
powoduje uszkodzenie wątroby i nerek, u większości zwierząt oddziałuje na system odpornościowy, występują u potomstwa wrodzone wady rozwojowe oraz upośledzenie systemu rozrodczego.
Nie stwierdzono jej przechodzenia z paszy do krwi, mleka, mięsa przeżuwaczy.
-Fumonizyny
grupa 15 mikotoksyn występujących w kukurydzy, czasami razem z niektórymi toksynami, działanie ich powoduje utratę apetytu, uszkodzenie wątroby i układu nerwowego, obrzękiem płuc.
-Zearalenon ( ZEA )
wytwarzany jest przez gatunki grzybów Fusarium, w warunkach niskich temp. i dużej wilgotności, może prowadzić do poronień u zwierząt i zaburzeń rozrodu.
-Deoksyniwalenol ( DON )
należy do grupy trichotecenów, wytwarzany jest na roślinach przed zbiorem, hamuje biosyntezę białek, hamuje aktywność enzymów, zaburzenia przepuszczalności błon cytoplazmatycznych i podziałów komórek.

poniedziałek, 11 marca 2013

Mikotoksyny w zbożu

Powoli rozpoczyna się nowy sezon hodowlany, więc trzeba zainteresować się karmą dla ślimaka Maxima lub Muller.Ponieważ pasza dla mięczaków składa się z różnego rodzaju zbóż, warto zainteresować się skąd pochodzą składniki do wytwarzania karmy i czy jest to pewne zródło.W szczególności, jeśli chcecie robić ją sami, nie mając wszystkich składników ze swego poletka.Niesprawdzona pasza może prowadzić do zatrucia naszych reproduktorów oraz osesków.
Mikotoksyny to toksyczne substancje chemiczne wytwarzane przez pewne gatunki grzybów strzępkowych rozwijających się zwłaszcza w zbożach.
Nie wszystkie pleśnie są toksyczne, dlatego nie zawsze zapleśniałe zboże posiada mikotoksyny.Działa to również w drugą stronę, brak pleśni nie oznacza, że zboże jest wolne od mikotoksyn.Zboża ulec zakażeniu w każdym momencie.
Oprócz wilgoci, również temperatura podczas składowania zboża ma wpływ na wzrost grzybów pleśniowych, ich aktywność.Nie bez znaczenia jest przesypywanie zboża od czasu do czasu, aby uniknąć punktowych zawilgoceń.
MIKOTOKSYNY W ZBOŻACH:
Owies           DON
Pszenica        DON, ZEA
Jęczmień        DON, ZEA
Żyto              DON
Kukurydza     DON, ZEA, OTA, Fumonizyny
Charakterystykę mikotoksyn i ich działanie podam w następnym poście.

piątek, 8 marca 2013

Nauka biznesu i nie tylko (Dzień Kobiet)

Witam  w deszczowy poranek u nas na Dolnym Śląsku, ale nie ma co się smucić, dziś Dzień Kobiet.
Warto byłoby odpowiednio uczcić drogie Panie. Panowie pamiętajcie o swoich damach.Można gdzieś wyjść na pyszną kolację lub przyszykować w domu, na przykład z przydomowych produktów a mianowicie ślimaków.Przystawka z masełkiem czosnkowym byłaby wyśmienita i do tego szampan lub ewentualnie piwko.Praca pracą, ale czasem można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa....
Przy okazji tak troszkę z innej dziedziny a raczej biznesowo bardzo przydatne, dla tych którzy nie mają praktyki w sferze finansowej itd.
Polecam bardzo serdecznie bloga (link po niżej).
Może zainteresuje Was i będziecie regularnie zaglądać po cichu szkoląc się za darmo i nabywać wiedzy przydającej się w życiu codziennym i zarabianiu pieniędzy.Zapraszam do lektury
http://mjakmilione.blogspot.com/  

Miłego dnia wszystkim życzę 

środa, 6 marca 2013

Wiosna, rozmnażanie pod dachem- archiwum 2012



Moment łączenia się, parzenia ślimaka Maximy




Po wybudzeniu, aklimatyzacji, wzmożona aktywność płciowa reproduktora Maxima w Ulach





Okres rozmnażania, wstawione kubki z ziemią do pobudzenia aktywności płciowej Maximy

Technologia filtrowania wody

Technologii uzdatniania wody jest bardzo dużo. Niektóre są jednak częściej stosowane ze względu na nieskomplikowaną instalację. W poniższej tabeli znajdziesz opis wybranych przez nas filtrów, sposobów i skuteczności ich działania.

Rodzaj technologii
Sposób działania
Zakres oczyszczania
1.sedymentacyjna
1.filtrowanie mechaniczne, wody  pod wpływem grawitacji przechodzi przez wkłady filtrujące, w których osadzają się zanieczyszczenia
 1.usunięcie zanieczyszczeń  mechanicznych o dość dużej średnicy, powyżej 1 mikrometra, mułu, piasku, włókien i innych osadów
2.węglowa
2.w procesie filtracji wykorzystuje się wkłady ze specjalnie preparowanego węgla aktywowanego o silnych właściwościach absorpcyjnych
  2.poprawa smaku, zapachu, barwy wody, usunięcie chloru i jego pochodnych oraz substancji organicznych i fenoli
3.odżelaziająca
3.najczęściej wykorzystywany jest proces utleniania żelaza poprzez napowietrzanie wody  3.usunięcie związków żelaza i manganu
4.zmiękczająca
4.wykorzystuje wymianę jonów wapniowych i magnezowych na jony sodu. Proces zachodzi w syntetycznych złożach jono wymiennych przy udziale soli  4.miękczenie wody, usunięcie związków żelaza i manganu
5.lampowa UV
5.napromieniowanie wody światłem ultrafioletowym  5.usunięcie bakterii i wirusów
6.odwrócona osmoza
6.filtrowanie pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną błonę, przez którą przechodzą jedynie proste i czyste cząsteczki wody  6.usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych, bakterii, wirusów, związków organicznych, efekt: niemal całkowicie czysta woda

Zaczerpnięte z fachowego zródła informacji





















wtorek, 5 marca 2013

Pytania: Co do hodowli sezonowej ślimaka, budynki?

"Mam do pani kilka pytań a mianowicie posiadam piękną działkę z dala od miejskiego ruchu cisza i spokój rzeka, las ,drewniany domek lecz brak budynków gospodarczych czy istnieje możliwość hodowli sezonowej ślimaka?W przyszłości jeśli warunki finansowe pozwolą chciał bym postawić budynki które by pozwoliły na całoroczną hodowlę."
Odp.:
Witam wszystkich w ten lekko wiosenny poranek. Podobno ocieplenie zbliża się wielkimi krokami to chyba czas zacząć wybudzanie reproduktora na dobre moi drodzy blogowicze.Wracając do pytania wyżej to powiem tak: nie spotkałam się jeszcze z hodowlą ślimaka, a raczej reprodukcją bez zaplecza pomieszczeń pod dachem, przynajmniej u Nas w kraju. Hodowla sezonowa ślimaka to nie produkcja na powietrzu, tylko określenie okresu hodowlanego czyli od lutego do pazdziernika. Jeżeli zamierza Pan zaczynać od podstaw-wybudzanie zakupionego reproduktora itd....to niezbędne są pomieszczenia do rozrodu i odchowu oseska.
Jedyna możliwość jaka istnieje na tą chwile to zakup oseska i tuczenie go w parku hodowlanym na działce, który musi być już powoli szykowany.W między czasie stawia Pan budynek do reprodukcji i trzymania karmy dla ślimaka oraz zaplecza na chłodnię.
Dodam tylko na koniec, trzeba wziąć pod uwagę, że osesek jest bardzo delikatny, występuje duży ubytek-strata przy jego transporcie jak również sprzedawany jest w dużych ilościach, ale można spróbować pójść tą drogą.
Można również kupić parę naście lub kilkadziesiąt i pokusić się o hodowlę próbną dla zdobycia praktyki i rozeznania w temacie.Wtedy taki rozród prowadzimy gdziekolwiek (piwnica, pomieszczenie gospodarcze, nawet nieużywany pokój). Ja tak rozpoczynałam co opisałam w postach archiwalnych 2012.

poniedziałek, 4 marca 2013

Pytanie: Wybudzanie, składanie jaj a śmiertelność ślimaka

 Problem jaki wystąpił u Pana, może zainteresuje też innych przygotowujących się do hodowli pod dachem:
"Mam prośbę a mianowicie problem, z hodowlą ślimaków. Prosiłbym o zapoznanie się z moim wątkiem oraz wyrażenie zdania w tym temacie. Zaczęliśmy wybudzanie 3.02 mam regały dwu piętrowe(cztery) ślimaki zaczęły znosić jaja lecz tylko na dolnych regałach, może tylko kilka sztuk złożyło na górnych , mamy na hali ogrzewanie podłogowe system wentylacji w suficie, nie wiem co się dzieje, zauważyłem większą zdychalność ślimaków na górnych regałach są jakby osłabione regały są mokre jakby była większa wilgotność. Co robić w tej sytuacji ? Co może być przyczyną ?"
Odp.:
Przede wszystkim trzeba założyć termometr w dolnej i górnej części pomieszczenia, obserwować, czy odpowiednie są parametry.Muszą być takie same w każdej części hali, gdzie znajduje się reprodukcja.
Istnieje możliwość, że jest za duża wilgotność powietrza u góry.Pierwszy sygnał to mokre regały.W takiej sytuacji reproduktor zacznie zdychać, gnić.Ślimaki lubią wodę ale bez przesady.Na odkrytym terenie to się wyrównuje, gdy w nocy jest chłodniej i wilgotno to potem w dzień słonecznie i ciepło.W pomieszczeniu wilgoć występuje cały czas, niekontrolowana nie wychodzi na dobre.W dolnej części jest równowaga, gdyż jak Pan pisze, jest ogrzewanie podłogowe.Można spróbować przykręcić wentylację i obserwować co się dzieje, jak również śledzić parametry powietrza.Jeżeli to nie pomoże, jedynym wyjściem z sytuacji jest rezygnacja z regałów piętrowych i pozostawienie zwykłych Uli dla reproduktora lub zmiana ogrzewania (dołożenie grzejników). Można dodatkowo ograniczyć nadmierne prysznicowanie górnych partii regałów, na tą chwilę.
rozród
1.  20-23 st.
dzień – wyższa
noc – niższa
2.   80-70%
dzień – wyższa
noc – niższa
inkubacja jaj
1.    22-24 st.
2.   80-70%
Parametry 1.temperatura, 2.wilgotność powietrza

niedziela, 3 marca 2013

Filtry do wody mechaniczne

 Filtry Big Blue są to filtry do oczyszczania wody na cały dom. Nie powodują spadków ciśnienia, są łatwe w montażu. W sprzedaży dostępne są obudowy o wysokości 10 i 20". 
Do obudów Big Blue można zastosować różnego rodzaju wkłady:
- wkład mechaniczny - usuwa piasek, rdzę, zawiesiny, utlenione żelazo
- wkład węglowy - usuwa chlor, jego pochodne, metale ciężkie, poprawia smak i zapach wody
Filtry Cintropur są to filtry nowej generacji, które oczyszczają wodę za pomocą efektu cyklonowego. Dostępne są w wersji mechanicznej i węglowej. Zaprojektowane są na duże wydajności dlatego oczyszczają wodę dla całego domu, nie powodując spadków ciśnienia.Filtr w wersji mechanicznej posiada suport na który nakłada się worek polipropylenowy o różnej dokładność filtracji: 5-150 mikronów.Usuwa piasek, rdzę z instalacji, zawiesiny, utlenione związki żelaza.Wkłady wymienia się co 3 miesiące. 
 Najnowsza generacja filtrów CINTROPUR z zastosowaniem sterylizacji utrafioletem.Wyjątkowa prostota filtracji i wysoka wydajność oraz sterylizacja wody promieniami UV udoskonalona w ostatnich latach pozwala na uzyskanie idealnej wody konsumpcyjnej.Zastosowanie:
 -woda deszczowa - to uzdatnienie wody pozwoli na zwiększenie wachlarza zastosowań przy większym bezpieczeństwie użytkowania;
-woda głębinowa – studzienna: zabezpiecza przed skażeniem patogenami;
-woda wodociągowa – gwarantuje jakość wody zgodną z waszymi oczekiwaniami, wysoką jakość;
-woda powierzchniowa - zapewnia stałą jakość bakteriologiczną;
-woda magazynowana w zbiornikach kampingowych, na łodziach itp. podczas gdy woda jest magazynowana na późniejsze potrzeb

sobota, 2 marca 2013

Przykłady rodzaji filtrów do wody, kuchenne

Filtr na kranowy KLAFN jest jednostopniowym systemem filtracyjnym montowanym bezpośrednio na wylewkę kranu.
Filtr wyposażony jest we wkład mechaniczno-węglowy przez co filtruje wodę w dwóch etapach:
Polipropylen - zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne np. piasek, muł, rdzę.
Węgiel aktywny - usuwa chlor, nieprzyjemny zapach i smak wody, zmniejsza zawartość związków pochodzenia organicznego, m.in. pestycydy.
Jest łatwy w montażu i prosty w obsłudze. Na filtrze umieszczone jest pokrętło, które pozwala na kierowanie wody do urządzenia kiedy chcemy uzyskać wodę oczyszczoną lub ominięcie go, kiedy potrzebujemy wodę na inne cele.Na pokrętle umieszczone są napisy oznaczające poszczególne miesiące, dzięki czemu łatwo jest zapamiętać miesiąc wymiany wkładu. Specjalnie zaprojektowany przezroczysty klosz pozwala na wizualną ocenę intensywności zabrudzenia wkładu. 
Wolno stojący filtr do wody KLFST charakteryzuje się prostą budową, łatwością podłączenia i obsługi oraz estetycznym wyglądem.
Wolno stojący filtr oczyszcza wodę za pomocą jednego stopnia filtracyjnego, w jednym lub dwu etapach zależnie od zastosowanego wkładu. W sprzedaży dostępne są wkłady: polipropylenowe, węglowe, polipropylenowo - węglowe.
Polipropylen usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak: piasek, muł, rdza, zawiesiny, natomiast węgiel usuwa chlor, nieprzyjemny zapach i smak wody oraz barwę, zmniejsza zawartość związków pochodzenia organicznego, m.in. pestycydy.
Specjalnie zaprojektowany przezroczysty klosz pozwala na wizualną ocenę intensywności zabrudzenia wkładu. Filtr wyposażony jest w elegancka chromową wylewkę do czerpania wody oczyszczonej. 
Filtry narurowe pojedyncze podzlewozmywakowe oczyszczają wodę w jednostopniowym systemie filtracji.Dostępne są następujące rodzaje wkładów filtracyjnych:
-polipropylenowy - oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak: rdza, piasek, muł, osady, cząstki korozji,
-polipropylenowo-węglowy - oczyszcza wodę w dwóch etapach: z zanieczyszczeń mechanicznych oraz chloru, związków chloro pochodnych, likwiduje nieprzyjemny smak i zapach wody.
-węglowy - usuwa chlor, jego pochodne, związki organiczne oraz poprawia smak i zapach wody.
Istnieje możliwość wyboru wkładu filtracyjnego, co również wiąże się ze zróżnicowanymi kosztami. Filtr narurowy KLAF jest szybki i łatwy w obsłudze. Skutecznie oczyszcza z zanieczyszczeń typowych dla wody wodociągowej, dzięki czemu poprawia jej walory smakowe. Z łatwością mieści się w szafce pod zlewozmywakowej, przez co jego obecność jest dyskretna.
Filtry na rurowe podwójne pod zlewozmywakowe oczyszczają wodę w dwustopniowym systemie filtracji:
-filtr polipropylenowy - oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak: rdza, piasek, muł, osady, cząstki korozji,
-filtr węglowy - usuwa chlor, jego pochodne, związki organiczne oraz poprawia smak i zapach wody.
Istnieje możliwość wyboru wkładów filtracyjnych, co również wiąże się ze zróżnicowanymi kosztami. Filtry podwójne na rurowe są szybkie i łatwe w obsłudze.
 

piątek, 1 marca 2013

Co do chloru w wodzie dla ślimaka

Filtry węglowe najczęściej połączone są z systemem filtrów sedymentacyjnych (sznurkowych lub polipropylenowych). Oczyszczają więc wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i mikrobiologicznych. Mogą być montowane w kuchni lub łazience. Poprawiają smak, zapach i kolor wody. Doskonale uzdatniają wodę do spożycia i gotowania. Usuwają też chlor, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w łazience. Wymagają okresowej wymiany wkładów węglowych i ewentualnie wkładów sedymentacyjnych – z reguły co kilka miesięcy.

Filtry do wody dla ślimaka

Witam wszystkich blogowiczów w ten smętny poranek.Otrzymałam w komentarzu pytanie od  Pana, odnośnie wody dla ślimaka:
"Jaki filtr kupić, żeby usunąć chlor (chodzi mi tu o konkretna nazwe gdzyżdo tej pory znajduje jedynie foltry do pryszniców). Pozdrawiam"
Odp.
Nie chciałabym Pana wprowadzać w błąd, ponieważ nie miałam bezpośredniej styczności z filtrami do wody.U nas na Fermie nie było problemu z ujściem, ale z tego co się orientuję to można zakupić takowe.Są różne rodzaje filtrów, w zależności od zanieczyszczeń, jakie występują w wodzie.
Może przy okazji podam rodzaje filtrów występujących na rynku polskim.Inni czytelnicy coś też znajdą dla siebie.
Rodzaje filtrów do montowania w kuchni:
- Filtry mechaniczne - usuwają piasek, zawiesiny, cząstki korozji, utlenione żelazo,
- Filtry zmiękczające (puszki z żywicą lub polifosforanem) - usuwają twardość wody,
- Filtry węglowe - usuwają chlor, jego pochodne, metale ciężkie, poprawiają smak i zapach wody
-Aparaty odwróconej osmozy - usuwają wszystkie zanieczyszczenia, także mikrobiologiczne
W następnym poście podam krótką charakterystykę i przykłady filtrów kuchennych, które nadają się do filtrowania wody potrzebnej do oporządzania ślimaka w budynku.