wtorek, 26 lutego 2013

Inwestycja w hodowlę ślimaków.....

Zdaniem eksperta ds. mikro-inwestycji:
Adam Wiśniewski, Laboratorium Analiz Finansowo-Ekonomicznych:

Inwestycja w hodowle ślimaków to typowo rolna inwestycja. W tej branży bardzo ważna jest cierpliwość, sumienność i pracowitość. Łatwy zysk może być kuszący dla wielu osób, ale tak naprawdę trzeba przygotować się na ciężką pracę. Jest to praca związana poniekąd z rolnictwem, co oznacza że musimy liczyć się czasem z utratą części swojej hodowli spowodowaną niesprzyjającą pogodą i innymi tego typu zdarzeniami losowymi. Na hodowle ślimaków może zdecydować się więc ktoś kto dysponuje wolnym czasem i ziemią i musi zrobić z tego swoje główne zajęcie. Jako plus trzeba jednak zaliczyć fakt, że każda ilość ślimaków jest skupowana. To oznacza,  że inwestycja jest bezpieczna. O ile wystarczy nam zapału....c.d.n.

poniedziałek, 18 lutego 2013

Warunki  mikroklimatyczne hodowli Helix Aspersa  
we wszystkich fazach sezonu hodowlanego

Faza cyklu
Temperatura powietrza
(w oC)
Wilgotność względna powietrza
Oświetlenie
hibernacja
5oC (3-6)
60-70%
nie jest niezbędne
budzenie
20 - 22
80-70%
umiarkowane
rozród
20-23
dzień – wyższa
noc – niższa
80-70%
dzień – wyższa
noc – niższa
16-18 h dzień świetlny

inkubacja jaj
22-24
80-70%
światło rozproszone
wychów wylęgu
22-24
80-70%
16 h
chów towarowy /optymalnie/
16-26
60-80%
naturalne światło słoneczne

Uwaga! 
Warunki progowe tolerowane krótkoterminowo:
- od -5 do 35oC,
- 40-95% wilgotności
               - ślimak bardzo nie lubi wiatru, słońca i zimna
W okresie rozrodu obserwuje się osłabienie i ubytek ślimaków, należy wtedy dokarmiać witaminami, a martwe osobniki natychmiast usuwać, ze względów sanitarnych.

czwartek, 14 lutego 2013

Od hibernowanie Maximy

Wybudzając stadko mateczne, najlepiej zrobić to przed południem.Przekładamy reproduktora z chłodni do Uli.
Pomieszczenie w którym będą przebywały nagrzewamy wcześniej do około 20-22 st. o wilgotności powietrza 85 %. Pod wpływem ciepła powinny wybudzić się w ciągu 16 godzin.Można ślimakom troszkę pomóc w tym i wcześniej wodą zmoczyć Ule.Pod wpływem wilgoci szybciej wybudzą się, po otwierają.Jeżeli pomieszczenie rozrodcze nie ma okien to zostawiamy zapalone światło na cały dzień lub dłużej, w zależności od frekwencji wybudzenia Maximy.Zostawiamy poidełka z wodą, by uzupełnił straty po hibernacji.

środa, 13 lutego 2013

Wybudzanie reproduktora

Już niebawem czas wybudzania reproduktora, jeśli posiadacie po tamtym sezonie hodowlanym.Można rozpocząć pod koniec lutego, ale ja bym poczekała do połowy marca.Potem krócej oseski przebywają w kuwetach, mniej pracy przy nich, łatwiej.
Gra to też duża rolę przy ograniczonej powierzchni pod dachem.Dużo kuwet z oseskami to dużo regałów, a co za tym idzie, konieczność wygospodarowania osobnego pomieszczenia na odchów.

wtorek, 12 lutego 2013

Pytanie: Chów ślimaka w tunelu cały okres...

Dostałam komentarz do posta odnośnie tunelu foliowego:
" A co Pani sądzi o chowie w tunelu przez cały okres tuczenia ślimaków, jeśli warunki do tego zmuszają (uprawy sąsiadów)?"
Odp.:
Nie praktykowaliśmy takiego chowu dłużej niż to konieczne, ale powiem że można by spróbować na początek na mniejszą skalę.Ślimak mający naturalną glebę i roślinność w tunelu foliowym,prócz karmy zbilansowanej oczywiście, może się równie dobrze tuczyć.Problem powstaje w okresie zimowym.Już mówię dlaczego.Po pierwsze będą dość duże koszty w związku z regularnym grzaniem tunelu przy mrozach.Nie wiem czy to się z kalkuluje.Po drugie nie wiem jak zachowają się ślimaki, ponieważ w pewnym momencie ziemia jest zmarznięta, roślinność słabo rośnie, mogą pozamykać się i hibernować, a wtedy kłopot.
Najlepiej poeksperymentować pierwszy rok, niedużym nakładem finansowym i z testować ten wariant.
Ślimak musi mieć dostęp do powietrza, światła naturalnego (słońca), wody.Przy braku tych elementów nie rozwija się jak trzeba, nie sprawdziła się opcja w pomieszczeniach zamkniętych cało rocznie (karłowacieją).
Jest jeszcze jeden aspekt.Trzeba codziennie oporządzać ślimaka jadalnego.Nie wiem czy to zda egzamin w tunelu w zimie,gdy zlejemy wężem ogrodowym resztki karmy z paśników, a ziemia jest wychłodzona, nie przyjmuje wody jak powinna.Oby nie zrobiło się jeziorko w tunelu lub ślizgawka.
Tu pole do popisu dla odważnych i ciekawych wyników.
Moim zdanie na pewno tunel foliowy zda rezultat od marca do pazdziernika lub pierwszych mrozów-może to być dopiero listopad.Pamiętać trzeba o tym, żeby otwierać i wietrzyć tunel w dzień kiedy ślimaki śpią.
Przy wysokich temperaturach powietrza mogą zaparzyć się.

poniedziałek, 11 lutego 2013

Małopolska, sprzedaż produktów przez rolników

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska oraz Małopolska Izba Rolnicza organizują cykl spotkań konsultacyjnych dotyczących propozycji ułatwień dla sprzedaży produktów lokalnych przez rolników prowadzących małe gospodarstwa rolne, w tym ekologiczne.
Spotkania odbędą się we wszystkich powiatach Małopolski.Organizatorzy informują, że podczas spotkań przedstawiciele Inspekcji Weterynarii oraz  Sanepidu podadzą obowiązujące przepisy weterynaryjne oraz higieniczno-sanitarne dotyczące produkcji i wprowadzenia na rynek produktów roślinnych i zwierzęcych.Omawiane będą też istniejące problemy, bariery formalno-prawne, w zakresie sprzedaży bezpośredniej.
Konsultacje organizowane są w ramach realizacji projektu "Produkt Lokalny Małopolska -rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa w oparciu o partnerską inicjatywę edukacji ekonomicznej mieszkańców oraz regionalny system marketingu produktów z Małopolski" , finansowanego z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Opracował WOP
Warto dowiedzieć się w odpowiednich jednostkach mieszkając w tamtym regionie, czy można jeszcze skorzystać.Dodatkowe dokształcanie się zawsze procentuje, nie bójmy się tego.

sobota, 9 lutego 2013

Sprzedaż ziemi rolników, naszej ziemi.....

Odkąd człowiek nauczył się uprawiać rolę, ziemia pełniła niezwykle ważną rolę w jego życiu...Początkowo ludzie mieli w posiadaniu tylko tyle gruntów, aby mogli przeżyć, teraz jest to komercja i zarabianie na handlu nimi.To nie tylko czerpanie zysków z upraw na nich, ale wykupywanie przez "obcych".
Dziś w obronie polskiej ziemi stanęli rolnicy.W Szczecinie protestujący przeciw nieprawidłowościom przy sprzedaży ziemi z zasobów ANR w grudniu 2012r wyjechali traktorami na drogi.Blokowali, zresztą skutecznie ruch w woj.zachodniopomorskim.Protest trwał miesiąc, pokazał że priorytetem przy sprzedaży ziemi powinno być dobro rolników, nie łatanie dziur w budżecie.Pierw rolnicy mieli żal, że kupujący ziemię od ANR to podstawione osoby przez duże podmioty powiązane z kapitałem zagranicznym.Potem stwierdzili, że trzeba coś z tym zrobić, naświetlić problem.Ich zdaniem konieczne jest opracowanie nowych regulacji prawnych, które zapewnią polskim rolnikom równe szanse w konkurencji z zagranicznym klientem.
Po wstępnych negocjacjach ustalono, że ANR odstępuje od przetargu gdy izba rolnicza zgłosi wątpliwości co do osób zgłoszonych do przetargu.W przypadku dwukrotnej sytuacji tyczącej jednej parceli, nieruchomość trafia do przetargu ograniczonego na dzierżawę krótkoterminową (min.jeden okres wegetacji, potem może wydłużyć do powyżej 3 lat).
Ustalono również, że przy sprzedaży na raty wystarczy jedynie zabezpieczenie w formie hipoteki oraz weksla In blanco (tyczy się przetargu ograniczonego lub pierwszeństwa nabycie w ramach powiększenia gospodarstwa rodzinnego).
Opracował WOP/styczeń 2013
Co z tego wyniknie czas pokaże.

piątek, 8 lutego 2013

Zwrot akcyzy za paliwo w produkcji rolnej

Do 28 lutego 2013 roku można składać w urzędach gmin wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa (oleju napędowego) potrzebnego do produkcji rolnej.
Do wniosku należy dołączyć faktury Vat (najlepiej ich kopie) na paliwo kupowane w okresie 1.VIII.2012r.-31.I.2013r.
Limit zwrotu podatku wynosi w tym roku 81,7 zł. na każdy hektar użytków rolnych w gospodarstwie.Dotyczy gruntów będących w posiadaniu producenta rolnego wskazane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.
Państwo zwraca po 95 gr za każdy litr mieszczący się w limicie.
Kolejny termin składania wniosków o zwrot akcyzy to sierpień 2013r.

czwartek, 7 lutego 2013

Kukurydza, składnik paszy dla ślimaka, nie tylko

W związku z tym, że niektórzy pokuszą się o robienie samemu karmy dla ślimaka, ale i nie tylko.Mając większą ilość ziemi rolnej, również uprawiają ją.Parę wiadomości na temat kukurydzy i gleby.
-Z każdą toną przeoranej słomy kukurydzianej wraca do gleby 12 kg N, prawie 5 kg P2O5, 22,5 kg K2O, 5-6 kg CaO, 4-5,7 kg MgO i 2 kg S.Przeorując przeciętny plon słomy kukurydzy wzbogacamy glebę o prawie 4 tony materii organicznej na hektar.
-Na glebie zachwaszczonej w stosunku 20-75 % można spodziewać się nawet 60 % obniżki plonu ziarna kukurydzy, a czasem całkowitej utraty plonu.
-Gleba pod kukurydzę nie powinna być mocno ugnieciona, najlepiej płytko spulchniona na głębokość 4-6 cm na glebach cięższych, a 6-8 cm na glebach lżejszych.
-Kukurydza wymaga dużych dawek azotu odpowiednio dostosowanych w odpowiednich fazach wzrostu, najwięcej pobiera od II dek. czerwca do II dek.sierpnia (całkowitej ilości 80-85 % azotu).
-Wysiewając kukurydzę bierzemy pod uwagę temp. gleby, powinna być 8-9 st.C.Wysiane nasiona w zimnej ziemi butwieją, kiełkują słabo, młode rośliny mniej odporne na przymrozki wiosenne.
-Wiosenne zabiegi uprawowe pod kukurydzę ograniczamy do minimum, nie wskazane oranie wiosenne ziemi.Przesuszamy ją i zmniejszamy utrzymanie rezerw wody dla kukurydzy w razie suszy.
Poważnymi konkurentami dla kukurydzy są chwasty wytwarzające głębokie korzenie, np.szarłat szorstki.Ma on bardzo korzeń sięgający do 1,5 m  w głąb, doskonale radzi sobie w czasie suszy, zabiera kukurydzy duże ilości wody.
Przestrzeganie poprawnej agrotechniki ma duże znaczenie w uprawie kukurydzy.Zwłaszcza, gdy uprawiamy ją w monokulturze.Zalety jej uprawy jest duży potencjał plonowania i możliwość uprawy na słabszych stanowiskach glebowych w porównaniu do innych zbóż.

środa, 6 lutego 2013

Pytanie: Paśniki, ich wygląd przed sezonem?

Następne pytanie:
"..będąc w magazynie, w którym przechowujemy drewniane paśniki ( na pole) zauważyłam, że mimo iż po poprzednim sezonie staraliśmy się je dokładnie umyć (Karcherem) pojawił się na nich biały nalot.... Czy należałoby dodatkowo je umyć przed wystawieniem do parku?"
Odp.:
Jeżeli pojawił się nalot na paśnikach mimo dokładnego umycia (woda+szczotka) to powody są dwa:
albo nie były wystarczająco wysuszone przed włożeniem do magazynu
albo w magazynie była za duża wilgoć i wilgotne drewno
Należałoby jeszcze raz oczyścić paśniki i wystawić do parku hodowlanego na słonko stosunkowo wcześniej, nim wpuszczone zostaną oseski do tuczu.
 Przypuszczam, że ten biały nalot to odmiana pleśni, grzybowa, a wszystkie takie zjawiska powodują zatrucia.Tym bardziej, że zostaną bezpośrednio razem z paszą sypaną na paśniki zjadane przez ślimaka.Są to podrostki w pierwszej fazie tuczu, bardziej wrażliwe i mniej odporne na bakterie.

wtorek, 5 lutego 2013

Pytanie: Co robić ze szczurami zagrażającymi ślmakom??

To pytanie od Pani szukającej wskazówek i podpowiedzi:
"... Czytałam gdzieś o wkopaniu blachy dookoła parku tak aby wystawała mniej więcej jakieś 40cm ponad ziemie.... i chciałabym się dowiedzieć czy Wy albo ktoś z z blogowiczów może stosował już takie rozwiązanie i czy się sprawdziło? niestety jest to dość kosztowne rozwiązanie.... Może macie inne tańsze i równie skuteczne sposoby??..."
Odp.:
Nie wiem czy uda mi się pomóc w tej kwestii.Na Fermie do tej pory nie mieliśmy szczurów, więc nie borykaliśmy się z tym problemem.Za to nornice były zmorą tamtego sezonu hodowlanego, ale to dlatego że wyszło nasze zaniedbanie, pośpiech i zmieniając miejsce parku hodowlanego nie wkopaliśmy siatki przeciw kretom,nornicom.Nie było na to czasu, a i obszar dużo większy przygotowywanego pola co łączyło się znowu z wyłożeniem dodatkowych pieniędzy na ogarnięcie tego jak trzeba.Ale daliśmy sobie radę i z tym problemem.
Może wystarczyłoby wkopanie trochę głębiej siatki ogrodzeniowej wzmocnionej jakimś tworzywem.Blacha to faktycznie kosztowna operacja lub siatka aluminiowa i nie wiem jak będzie zachowywała się w połączeniu z pastuchem elektrycznym okalającym park hodowlany.Można pokusić o wkopanie tylko paska po obwodzie pola, np.30 cm w ziemię i 30 cm wystającej nad nią.Jeżeli nie ma dużej zagrody metrażowo.
Można też rozsypać za siatką w koło parku środek biologiczny odstraszający szczury, pod warunkiem że jeszcze żaden intruz tam się nie wdarł.To mądre stworzenia, raz posmakują to nie odpuszczą.
Warto zadbać o otoczenie pola, zminimalizować wszystko co przyciąga gryzonie.

poniedziałek, 4 lutego 2013

Energia a rolnicy, uzyskanie odszkodowań

Ostatnio przeczytałam ciekawy artykuł, który być może zainteresuje część osób, mających pola, prywatne tereny ze stojącymi na nich słupami elektr.Nie wszyscy śledzą zmieniające się ustawy, rozporządzenia, a tym bardziej co komu się należy, bo o tym jak najmniej się pisze.Tu zacytuję fragment tekstu:
"...Zużywają znacznie więcej paliwa na uprawianie ziemi, tracą więcej czasu bo maszyny rolnicze są coraz większe i trudniej wykonywać slalom między słupami wysokiego napięcia, znaczne połacie ziemi nie są uprawiane, w związku z czym rolnicy tracą na uprawach i dopłatach, zdarza się, że skomputeryzowany sprzęt odmawia posłuszeństwa, działki na których stoją słupy bardzo tracą na wartości..."
Do kiedy rolnicy powinni składać wnioski o odszkodowania?
Od lutego 1989r. leci czas od kiedy funkcjonuje ENERGA.Zły wariant to taki, że zasiedzenie nastąpi w ciągu 20 lat, a dobry to 30 lat.Prawnicy reprezentujący rolników i starający się o odszkodowania w ich imieniu, zakładają, że będzie to 30 lat.To termin, w którym muszą zmieścić się z wnioskami o odszkodowania za 10 lat wstecz i zobowiązania do płacenia ich na przyszłość.Bywa tak, że sąd do okresu zasiedzenia przyjmuje ten, kiedy właścicielem tych urządzeń był Skarb Państwa, co jest niezgodne z prawe.Wiele zależy od biegłych sądowych, którzy proponują bardzo niskie kwoty.Rolnik może wziąć niezależnego biegłego z uprawnieniami, by zrobił wycenę, a sąd zdecyduje czy opinia ta będzie uwzględniona.Oczywiście to dodatkowo kosztuję, ale nie raz opłaca się takie posunięcie i wyłożenie z kieszeni odpowiedniej kwoty.Trzeba walczyć o swoje i do tego namawiają prawnicy mający na celu dobro rolników.
fr.art.z tygodnik Poradnik rolniczy

niedziela, 3 lutego 2013

Rozważania po wizycie w hodowli, gdzieś w Polsce

I oto doczekałam się dogłębnej analizy od Pana, za co dziękuję, przytaczam te parę zdań w poście, może kogoś to zainteresuje, a może ktoś ma inne spostrzeżenia i odczucia, nie zgadza się z tym co napisał nadawca, to zachęcam do komentarzy, do mnie na e-maila:
"Od kilku miesięcy mocno śledziłem hodowlę ślimaków a własciwie dużo czytałem o takiej produkcji i chciałem nauczyć się teorii.Podczas tej internetowej edukacji nie przeszedłem obojętnie obok różnych komentarzy na temat tej hodowli.Dzisiaj postanowiłem między innymi za Państwa przemyśleniami odwiedzić jedną z takich "głośnych"hodowli.To co zobaczyłem przeszło moje oczekiwania.Jakieś dwa ule chyba na pokaz (coś było remontowane ściany wykładane płytą osb -czy tak mają wyglądać ściany?Park letni
wyglądał ok.Wielkich nakładów finansowych nie widziałem ,a jak ta hodowla została odebrana przez pan lekarz weter. to chyba tajemnica. Pan był miły i wszystko objaśniał,ale jak doszliśmy do ostatniego punktu wizyty niestety internetowe komentarze potwierdziły się. Ślimaczek wyjściowo 3 zł (muller) cena w dół w zależności od zakupionej ilości jakieś promocje -kuwety gratis.podpisanie umowy warunek reproduktor i pasza musi być zakupiona w tej firmie.Czy na tym polega budowanie silnej grupy producentów ślimaka w celu podpisania lepszych kontraktów handlowych (jak wszyscy liderzy tej hodowli śpiewają-tak jakby byli na tych samych szkoleniach) Rozumię biznes jest biznes ale niech lider zarabia na  kontraktach jeśli takowe obiecuje .Wszyscy "duzi" tego interesu mówią żeby mieć dobry kontrakt trzeba mieć ilość.. ale takimi posunięciami do niczego nie prowadzą.Chyba że budując swój interes przy okazji zarobią jeszcze na naiwnych......."
Co Wy na to blogowicze???
Miłego dnia, pozdrawiam.

piątek, 1 lutego 2013